Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

Resmi blog sayfasıdır.

Bu blog’da yayınlanan içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Meme estetiği kadın ve erkeklerde farklı sorunlara çözüm sunmaktadır. Erkekte en çok jenekomasti denilen erkek memesinin irileşmesi şikayeti düzeltilir. Kadında memelerin sıklıkla çok küçük olması sorunuyla karşılaşılırken, büyük meme problemine de sıklıkla müdahale edilmektedir.


Burun ameliyatlarından sonra hemen hemen hiç ağrı hissedilmez. Teknik olarak burnun en ağrı uyandıran kemik zarının altına girilerek çalışılır. Buna rağmen, burun içi nefes alma sorunu hariç, ağrı olması işlerin çok yolunda gitmediğini gösterir. Bu nedenle tecrübeli bir hekimin olması önemlidir.


Liposuction gıdıdan başlayıp kollar, meme, sırt, karın, kalçalar, bacak dış yanları, diz içleri gibi olduça yaygın şekilde uygulanabilmektedir.


Meme büyütme protezleri için üretici firmalar tarafından ömür boyu garantisi verilmektedir. Ancak hekimler protezlerin düzenli görüntülenmesinden yanadır. Elle muayene ya da 2-3 senede bir mamografi ya da ultrason faydalı olacaktır.


Meme istenildiği kadar küçültülebilir ancak bu konuda cerrahın tecrübesi oldukça önemlidir. Cerrahın ters T iz bırakan, sadece dikine çizgi veya Amütasyon gibi tekniklerden hangisini seçeceği önemlidir. Hepsiyle aynı küçültme sağlanamaz.


Alın estetiği operasyonu özellikle kaş pozisyonunun düzeltilmesi için önemlidir. Açık alın germe oldukça etkili bir yöntemken, endoskopik yöntem genç hastalara daha uygun ama daha az kalıcı bir yöntemdir. Son olarak direk alın germe uygulanabilir ancak bu operasyonla görünür izler kalabilir.


Erkek memesinin büyük olması durumunun tedavisinde jinekomasti seviyeleri bulunur. Meme dokusu ağırlıklı büyüme veya aşırı yağlanma ve deri bolluğu olması durumuna karşı farklı teknikler uygulanır. Estetik görünüme de önem verilmelidir.


Dudağın şekli değiştirilecekse dudak çizgisinden keserek dışa doğru mukoza çevrilerek işlem yapılır. Bunun dışında V-Y flepleri oluşturularak da dudak dolgumluğu dışarı itilerek operasyon uygulanır.


Yüz estetiği ile öncelikle kişinin beğenmediği hatların düzeltilmesi , erken yaşlanma belirtisi izlerin yok edilmesi amaçlanır. Kaşların aşağı düşük olması, burnun çıkıntılı ve çok aşağı bakıyor olması, yanakların çökük olması gibi özellikler buna neden olmaktadır.


Boyunda deformasyon olan herkese yapılması gerekir. Çene altındaki açıda oluşan düzleşme arttıkça yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Hem bu durumun düzeltilmesi hem de yüz ovalinin bozulması durumlarında boyun germe ameliyatı yapılır.

WhatsApp chat