Yüz Estetiği

Yağ Enjeksiyonu

YAĞ ENJEKSİYONU

Yağ enjeksiyonu, kişinin vücudundan alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yerine verilmesi işlemidir. Sıklıkla yüzde dolgu ve kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanmakla birlikte, vücutta hacim ekleme ihtiyacı duyulan popo, meme, bacak ve genital bölge gibi yerlerde de kullanılmaktadır. Alınan yer genellikle karında göbek etrafıdır.

Geçmişte özellikle yüze uyguladığımız yağ enjeksiyonları sonrası, birkaç ay sonrasında ciltte gözle görülür bir gençleşme gözlemliyorduk. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, yağ hücrelerinin vücutta bilinen en zengin kök hücre deposu olduğu anlaşıldı. Kök hücreler henüz evrimleşmemiş hücrelerdir ve hasar görmüş bölgelere nakledildiğnde ihtiyaç halinde kas, sinir veya deri hücresi olarak gelişebilir, eksik dokuları tamamlayabilir. Aslında yağ enjeksiyonu sırasında yapılan işlem, hedeflenen bölgeye aynı zamanda son derece zengin kök hücrelerin de naklidir. Yağ enjeksiyonları, dolgu sağlamak ve kontur düzeltmenin yanı sıra uygulandığı bölgede gözle görülür bir gençleşme de sağlamaktadır. Verilen yağlar yeni yerlerine adapte olup orada yaşamaya devam ederler. Günümüzde, yağ enjeksiyonlarının tekniğinin gelişmesiyle, verilen yağ hücrelerinin yeni yerlerinde yaşama oranları artmış ve büyük oranda kalıcı sonuçlara ulaşılmıştır.

İŞLEM NASIL YAPILIYOR?

Yağ enjeksiyonunu yapmanın birçok değişik tekniği ve aleti var. Temel olarak yağlar özel liposuction enjektörleri ile alınıyor ve başka bir enjektöre aktarılarak yeni yerlerine enjekte ediliyor. Her iki safhada da kesik yapmaya ve dikiş koymaya gerek yok ve lokal anestezi ve sedasyon eşliğinde uygulanıyor. Hastane koşullarında uygulamak ve sonrasında birkaç saat istirahatten sonra eve dönmek, işlemin başarısının anahtarı.

İŞLEMİN BAŞARISI NEYE BAĞLI?

Bu işlemin başarılı olması tamamen kullanılan aletlere ve tekniğe bağlı. Son yıllara kadar verilen yağların erimesi neredeyse bir kuraldı. Ancak son birkaç senede ciddi bir ilerleme oldu ve artık verilen yağların tutma ihtimali ciddi olarak arttı. Ben uzun yıllardan beri özel ürettirdiğim kapalı bir sistem ile yağları transfer ediyorum. Bu sistemde alınan hücreler hava ile temas etmiyor, kısa süre içinde de hedeflenen bölgeye enjekte edilmiş oluyorlar. Uzun yıllardan beri takip etmekte olduğum vakalarım, uyguladığım yöntemin kalıcılık oranının yüksek olduğu konusunda benimle hemfikir.

YAĞLAR EN SIK NEREYE VERİLİYOR?

Sıklıkla yüz bölgesinde kullanılıyor. Yüzde de elmacık kemikleri, eriyen orta yüz bölgesi, çene ucu, kaşlar ve şakaklar ve tabiki dudak yanlarındaki çöküntü alanları en sık uyguladığım bölgeler.Vücutta ise hemen hemen istenen her bölgede uygulanabiliyor.

Meme asimetrilerinin tedavisinde, çarpık bacaklarının düzeltilmesinde, popoya şekil verilmesinde, kadın genital bölgesinde dış dudakların dolgunlaştırılmasında oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız

İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • Avatar
  Hatice g.

  10/07/2018

  Yüze enjeksiyon işleminden sonra herhangi bir komplikasyon oluşuyor mu, yüzümde işlem yapıldığı o gün belli olur mu?
  Bu tedavi ne kadar zamana yayılan bir işlem, enjekte edilecek yağ alındığı aynı gün yüze enjekte ediliyor mu? Ya da muayene olduğum aynı gün içinde işlem yapılabilir mi?
  Son olarak bu işlem ücreti fazla problemi olmayan bir hastaya uygulama için ortalama ne kadardır?

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba , yağ enjeksiyonunda, enfeksiyon riski almamak için mutlaka hastane koşullarında gerçekleştiriyorum. Günübirlik operasyon şeklinde. Bir seans şeklinde uygulanıyor, birkaç gün süreyle yüzde şişlik olması normal. Maliyet bilgisi için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Avatar
  Dilek

  04/09/2018

  Merhabalar.. Ben 3 cocuk annesiyim ama malesef neredeyse vucudumun hicbi yerinde yag yok, yani yag orani cok dusuk, kilo anlamadigim icin bu yontemi dusunuyodum, fakat baskasindan yag alinip bi baskasina enjekte edebiliyormusunuz? Yani olurmu? Mesela bacaklarima, kalcalarima, falan dusunuyorum, illa kisinin kendi vucudunda ki yagmi olmali?

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba, plastik cerrahide sadece hastanın kendisinden alınan yağı kullanıyoruz . Başkasından mümkün değil, size bir diyetisyene baş vurarak kilo almanızı önerebilirim

   Cevap Ver

 • Avatar
  Ece g.

  02/02/2019

  Ahh üç sezeryanlı doğum yaptım karnımda sarkıklık var burnumu düzeltmek istiyorum birde bacaklarımın bilek kısmı ince göbeğimden bacaklarıma yağ enjekte etmenizi isterdim ahh keşkee bunları gerçekleştirseydim dünyanın en mutlu kadını olurdum vallahi ama ücretini ödeyemezdim ücretli öğretmen maaşımla zorr hayal benimkisi.

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba, yardımcı olmayı çok isterdim ama kadınlar istesin yeterki , umarım siz de uygun koşulları oluşturursunuz. Arzu ettiklerimizi öncelik sırasıyla teker teker yapmak bir Öner’i olabilir

   Cevap Ver

 • Avatar
  Nur n.

  10/05/2019

  Merhaba, ben göz altima yag enjeksiyonu yaptirmak istiyoru.
  Bana fiat bilgisi verebilirmisiniz?

  Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2019 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat