Vücut Estetiği

Kalça (Popo) Estetiği

KALÇA (POPO) ESTETİĞİ

Kalçalar kadın vücudunun belki de en çekici bölümüdür. Uzun bacakların üzerine yerleşmiş, yuvarlak, dik duran, yanlara doğru taşmayan diri bir popo tüm kadın ve erkeklerin hayallerini süsler. Belirgin bel çukuru, iki küçük gamze, ince bel ve gergin bir karın bu görüntüyü destekler. Bacak uzunluğu ve kalça genişliği genetik olarak belirlenir ve değiştirilmesi olası değildir. Ancak var olanı korumak, bozulanı düzeltmek ve yumuşak dokuların şeklini değiştirerek daha orantılı ve estetik bir görünüm ortaya çıkarmak  mümkündür.

Kalça (popo) estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular:
Popo estetiği nedir ?
Kalçalar, basenler ve bele yönelik bütün işlemler kalça estetiği başlığı altında toplanabilir. Amaç popoyu şekillendirmek ve yükseltmek, basenlerdeki fazlalıkları almak, beli çukurlaştırmak ve inceltmektir. Bu amaçla gerekli yerlere liposuction yapılıp yağ alınırken, poponun üst tarafı yağ enjeksiyonları ile desteklenir. Yağın yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir. Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Çok kilo vermiş ve cildi bollaşmış hastalarda poponun üstünden kuşak tarzında deri çıkartılarak tüm kalça bölgesi yukarıya asılabilir. Bu durumda, aynı meme dikleştirme ameliyatında olduğu gibi, hastanın kendi dokuları deri altında şekillendirilerek popoya dik ve gergin bir şekil verilebilir. Kişisel tercihim, gevşemiş ve sarkmış kalçanın, protez kullanılmaksızın bu yöntemle şekillendirilmesidir.
Kalça estetiği işlemleri kimlere yapılır? 
Kalça estetiği işlemleri kalçasının şeklinden memnun olmayan tüm hastalara yapılabilir. Hastalar genelde popolarının basık olmasından, düşük olmasından ya da çok geniş olmasından yakınırlar.
Kalça estetiği ameliyatları nasıl yapılır? 
Kalça bölgesine yapılabilecek birçok işlem vardır. Bunlar hastanın ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilirler.
• Liposhaping: Basenlerden, belden, poponun alt ve dış tarafından ince kanüllerle yağ alınır. Alınan yağ özel işlemlerle yoğunlaştırılır ve poponun üst tarafına verilir. Böylece bel çukurlaşır ve incelir, basenler daralır. Poponun alt tarafındaki yığılma giderilir, hafifleyen popo yükselir. Yağ enjeksiyonları poponun üst tarafını dolgunlaştırır, yuvarlaklaştırır ve yükseltir.
• Popo protezleri: Basık popolu ve yeterli yağ dokusu olmayan hastalarda silikon popo protezleri kullanılabilir. Bu protezler kalçalar için tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Bu uygulama kalça protezlerine bağlı sorunların büyük oranda azaltmasını sağlamıştır. Protezler kalçalar arasındaki oluğa yerleştirilen kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.
• Popo germe: Özellikle aşırı kilo kaybı sonrasında tüm bacak cildi ile beraber kalçalarda aşağıya doğru sarkar. İçi boşalmış ve bollaşmış olan cilt,sadece kalça bölgesinde veya gerekiyorsa da önde karın germe ile birlikte kuşak şeklinde çıkartılır. Bu işlemlere kuşak (belt) lipektomi adı verilir. Ameliyat sonrasında tümü çamaşır içerisinde kalan, G string çamaşır izini andıran bir dikiş izi kalır. Bu işlem kalçaların gerginleşmesini sağlar. Eğer bolluk kalçanın alt tarafında ise, izi kalçanın alt tarafındaki olukta kalacak şekilde bir deri çıkartılması da yapılabilir.
• Dikiş askıları: Zayıf, ince ciltli ve poposu küçük hastalarda zamanla oluşan ufak sarkmalar dikiş askıları ile azaltılabilir. Askı için Silhouette liftte kullanılan özel dikişler kullanılır. Askı işlemlerinin etkisi zayıftır ve kısa sürelidir.
• Dolgu uygulamaları: Poposu basık, yağ enjeksiyonu için yeterli yağı olmayan, protez istemeyen hastalarda hyaluronik asit dolguları yapılabilir. En çok bilinen marka Macrolane’dir. Macrolane dolguları yaklaşık 1 yıl dayanmaktadır.
Kalçalara ameliyatsız bir çözüm yok mu?
Düzenli spor yapmak ve kilo almamak tüm vücut için olduğu gibi kalçalar için de yararlıdır.
Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı? 
 
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, kalça estetiği ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.Kullanılmaması gerekenler:
• Apranaks, Voltaren, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
• Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
• Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler
• Tüm zayıflama ürünleri
Kalça (popo) Estetiği Ameliyatları 
Kalça estetiği ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Macrolane uygulamaları sadece sedasyon altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat, yapılan işlemlere bağlı olmak üzere 1-3 saat arasında sürer.
Popo protezleri bir miktar ağrıya ve rahatsızlığa sebep olabilir. Hastalar ameliyat sonrasında oturmada güçlük çekebilirler. Liposhaping işlemlerinde de bir miktar ağrı olabilir. Askı ve macrolane uygulamaları ağrılı değildir.
Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. Kuşak şeklinde cilt çıkartılarak kalça germe yapılan hastalar bir gün hastanede yatırılır. İki gün sonra hastalar banyo yapabilir. Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınmasına gerek yoktur. İlk 3 hafta hastaların korse kullanmaları gerekir. Popo protezlerinden sonra dikkatli oturmaları lazım. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir.
Yağ enjeksiyonlarından sonra ciddi bir sorun beklenmez. Verilen yağın bir kısmı kaybedilir ve kalçalar zaman içerisinde biraz küçülür. Kuşak şeklinde cilt çıkartılarak yapılan kalça askılarında uzun yara izleri hastaları tedirgin edebilir, ancak zaman içerisinde izler silikleşecek ve belirsizleşecektir. Popo protezlerinden sonra protezin dışarıdan belli olması ve kapsül gelişmesi gibi sorunlarla önceleri sık karşılaşılıyordu, ancak protezin adale içerisine yerleştirilmesi bu sorunları büyük ölçüde azalttı. Dikiş yapılan askıların en büyük sorunu ise etkisinin kısa sürmesidir. Dolgu maddelerine karşı vücut bazen reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle hep eriyen maddeler ve iyi bilinen markalar tercih edilmelidir. Bir hyaluronik asit bileşimi olan Macrolane en güvenli ürünlerden birisidir. Ancak Macrolane bile reaksiyona yol açabilir.

Liposhaping sırasında verilen yağın yaklaşık %30’u kaybedilir, ancak bel ve popoya verilen şekil kalıcıdır. Aynı şekilde popo protezlerinin de etkisi kalıcıdır. Cilt çıkartılarak yapılan askılar radikal ve etkili ameliyatlardır, sonuçları kalıcıdır. Dikiş askılarının etkisi kısa sürelidir. Bu süre hastanın anatomik yapısına göre değişir. Ağır kalçalar daha kısa sürede kendisini bırakırlar. Macrolane enjeksiyonları 1 yıl içerisinde tamamen kaybolur. Hastaların cerrahi ile alınan sonucu koruyabilmek için kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları önemlidir.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • Elif

  23/05/2018

  Genel olarak yağ enjeksiyonu fiyatları nasıl

  Cevap Ver

  • Merhaba
   Ben yağ enjeksiyonlarını mutlaka hastane koşullarında gerçekleştiriyorum. Yüz bölgesi gibi küçük alanlarda el enjektörü ile çalışıyorum. Vücutta ise fazla miktarlar için özel bir düzenek ile alarak çalışıyorum , maliyetleri farklı oluyor

   Cevap Ver

 • Zubeyde

  09/02/2019

  Hello i am from Australia
  I am looking to come to istanbul in April for BBL surgery
  Looking to remove fat from knees back and arms and put into buttocks.
  Is the fat places into muscle of buttocks or on top?
  Can i have some before and after pictures please?

  Cevap Ver

  • Hello, I have been doing a lot of fat injection, plus liposuction. You desene two operation as a combined proxedure. I prefer obtaining fat from abdominal region , because they are durable. If you think that you also need for liposuction from other region , you have to pay for this. Please send me your photos from whattsapp GSM 0533296625 first , so I may suggest you about price. I apply fat transfer on the muscle, it is safer than indimde muscle

   Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat