Yüz Estetiği

Yüz Germe

YÜZ GERME AMELİYATI

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Günümüzde insan ömrünün uzaması, sağlıklı ve güzel yaşamak ve yaşlanmak isteğini de beraberinde getiriyor. Yaşamdan zevk alan,kendisini seven ve aktif sosyal yaşamın içinde yer alan insanlar zamanın getirdiği yaşlanma belirtilerini görmekten hoşlanmıyorlar çünkü ruh yaşlanmıyor. Genç bir ruhun üzeride kırışık ve bol bir elbise yani gevşemiş ve sarkmış deriler hiç uygun durmuyor, kendimize yabancılaşıyoruz. İşte bu aşamada plastik cerrahi devreye giriyor. Yüzdeki çizgiler, deri kalitesindeki bozulmalar, deri bollukları ve hacim kayıplarına yönelik uygulamalarla daha mutlu ve keyifli görüntüler ortaya çıkarılıyor. Yine de unutmamak gerekir ki zamanı tamamen geriye çevirmek mümkün değil ama günümüzdeki modern tekniklerle gerekli bölgelere yapılan doğru seçilmiş müdahalelerle oldukça mutluluk verici sonuçlara ulaşmak mümkün.

Yüz germe (ritidektomi) veya İngilizcedeki adıyla ‘face lift,’ yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır.

Yüz germe ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir. Bu ameliyat, şakak bölgesinin altından itibaren etkili olan, en çok da yüzün alt kısımları ve boyunu iyileştirmeye yarayan bir ameliyattır. Yüz germe sırasında gerekirse orta yüz bölgesine de müdahale edilerek,elmacık kemiği üzerinden aşağıya doğru göç etmiş olan yumuşak dokular yerlerine asılır.Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan yüzdeki hacim kayıpları yağ enjeksiyonları ile yerine konabilir.

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için yağ enjeksiyonu yapılabilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Yüz yaşlanması – sarkması ile ilgili probleminiz olduğunda ve ameliyat düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara, kan sulandırıcı ilaç veya E vitamini kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için, ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın.

AMELİYAT

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi, intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir. Yüz germe ameliyatı 1,5-2 saat kadar sürer fakat ek ameliyatlar planlandıysa süre uzayacaktır. Aynı gün eve çıkmak mümkündür, ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb ) aynı seansta yapılabilir. Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önündeki çıkıntının arkasında ve kulak arkasında gizlenir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve minimal morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde özel bir yüz korsesi ve yanaklara soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler ertesi gün çekilir. Sargı 4-5 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte olduğu için alınmaz. Sadece saçlı deri içinde kullanılmış olan metal zımbalar varsa bunlar 7-8 gün sonra alınır.

Ameliyat tekniğine uygun yapıldıysa iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır.

Günümüzde yüz germe ameliyatı cerrahi ve anestezi tekniklerinin gelişmesi sayesinde iyi sonuçlar alınan ve sosyal hayata hızlıca dönüşün mümkün olduğu bir ameliyat haline gelmiştir. Bu ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorunuzun tecrübesi ve estetik zevkleri sonucu belirlemede önemlidir. Başarılı bir yüz germe operasyonu size daha mutlu ve genç bir ifade sağlayacaktır.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • H. S.

  09/04/2018

  Asagi yukari fiyat araligi nedir boyun ve yuz germe ameliyatlarinin?

  Cevap Ver

  • Merhaba Handan Hanım,

   Yüz Germe Estetiği ile ilgili her türlü sorunuzu telefonla ya da WhatsApp üzerinden 0 533 296 6625 numaralı telefon aracılığıyla yapabilirsiniz.

   Görüşmek dileğiyle,
   Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Cevap Ver

  • Sumengen

   11/10/2018

   Yüzdeki ve boyundaki sarkma ameliyatı fiyatı nedir

   Cevap Ver

   • Merhaba, yüz boyun germe çok sık ve doğal sonuçlarla yaptığım bir ameliyat, özellikle boyun çok az sayıda hekimin iyi sonuç alabildiği bölgedir, benim ise özel uğraşı alanlarımdandır. Maliye için size özelden mail gönderiyorum

    Cevap Ver

 • E. M.

  26/04/2018

  Hocam merhaba sorunum göz çevresindeki kaz ayagi fiyat ne oluur acaba fotoda atabilirim

  Cevap Ver

  • Merhaba göz çevresindeki çizgiler deri bollukları ve torbalanmalar ifadeyi bozar, yorgun ve üzgün görünüm verir. Fiyat bilgisi için mail ile cevaplıyorum, resim de bekliyorum

   Cevap Ver

 • N. Ö.

  06/05/2018

  Merhaba 44 yasindayim yanaklarimda ve boynumda az da olsa sarkma var. Yüz jimnastigi yapiyorum yeni basladim. Estetik ameliyat icin hsngi yaş uygundur? Bu yasta yapilirsa ileri yaslarda tekrar sarkma olur mu? Fiyat bilgisi alabilir miyim? Tesekkurler.

  Cevap Ver

  • Merhaba Nursun hanım, yüz ve boyun germe ihtiyacı hastanın durumuna göre değişiyor , sizden daha küçük birçok hastam da var. Hatta ben çoğu kez kırkların başında öneriyorum, yüz hatları fazla değişmeden . Doğal sonuçlardan yana olduğum için, kendi hatlarınızı koruyabilmek isterim . Bu ameliyat ile 10-15 yıl öncesine dönmek mümkün ve etkisi kaybolmuyor. Ama yaşlanmanın devam ettiğini düşünürsek, ileride de hiç ameliyat olmamış halinize göre daha iyi görüneceğiniz doğru. Maliyet bilgisi için size mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • G. E.

  08/05/2018

  degerli hocam ben antalyada 30 nisanda tam yüz germe amaliyatı oldum.ilk zamanda şişlikler ve morluklar var idin morluklar ve şişlikler biraz indi.yalnız agzıma su alıp saga sola çalkalayamıyorum.doktor zamanla geçer diyor.dorumu hocam.allah rızası için bana bilgi verirmisiniz.saygılar,sevgiler,esen kalınız.

  Cevap Ver

  • Merhaba Güneş hanım, ameliyat sonuçları be iyileşme süresi hekimin cerrahi tekniğine göre oldukça farklılıklar gösterebilir . Açıkçası yüz germe çok sayıda yaptığım bir ameliyat ve bu yakınma ile hiç karşılaşmadım. Ama yine de henüz çok erken dönemdesiniz , fazlaca ödem nedeniyle gerginlik çoksa, birkaç hafta içinde rahatlayacağınızı düşünüyorum

   Cevap Ver

 • emine

  13/06/2018

  aylin hanım midlift göz alti çukuru alin germe belkide yuze yag enjeksiyonu gerekiyor diyelim.hepsini ayni ameliyatla yapabilirmisiniz vede tum maliyet ne olur

  Cevap Ver

  • Merhaba bahsettiğiniz tüm işlemler rahatlıkla aynı anda gerçekleştirilebilir . Yalnız yüzünüzde ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz işlemler için benim farklı önerilerim de olabilir . Bu girişimler için ve buna bağlı olarak çıkacak maliyetin belirlenmesi için GSM 05332966625 nolu telefonuma WhatsApp tan resim gönderebilirsiniz

   Cevap Ver

 • E. G.

  18/06/2018

  Boyun yanak tüm yüz bunla beraber burun ameliyatında olucam fiat ne olur

  Cevap Ver

 • E. G.

  18/06/2018

  Boyun yanak tüm yüz bunla beraber burun ameliyatında olu ciam fiat ne olur resin isterseniz atarim

  Cevap Ver

 • M. T.

  18/06/2018

  Aylin hanım. Merhaba boyun kırışıklıkları beni çok rahatsız ediyor yaşım 41 fiyat nekadar olur acaba

  Cevap Ver

 • F. T.

  24/06/2018

  Merhaba hocam Fransız askısı işlemi hakkında ne düşünüyorsunuz siz yapıyormusunuz?

  Cevap Ver

  • Askı yapıyorum , ama zannettiğiniz kadar az travmatik bir işlem değil ve etki süresi 1-2 yılla sınırlı. Deri bollluklarının fazla olduğu vakalarda da uygun değil. Yüzde mini- lift ve kök hücre ve yap enjeksiyonları ile daha kalıcı sonuçlar alındığını belirtmem gerek

   Cevap Ver

   • F. T.

    25/06/2018

    Cevabınız için teşekkür ederim bunu yurtdışında yaşayan bir yakınım için sordum Türkiyeye gelecekmiş bı işlemi yaptırmak için ve bir dr da bulmuş ama kararsız da aynı zamanda benden de araştırmamı istedi bemimde güvenerek takip ettiğim bi siz varsınız size sorayım dedim Peki maliyeti nedir sizce?

    Cevap Ver

 • Betül

  24/06/2018

  Merhaba hocam. Bizlerin sorularını cevapsız birakmamaniz gerçekten takdire şayan çünkü cevap verecem deyip vermeyen bir sürü sayfa var teşekkür ediyorum. Şimdi biz (3 hanim) yüz ütüsü denilen termaj ve Aqua roller yaptırmak istiyoruz bize maliyeti ne olur

  Cevap Ver

  • Merhaba, ameliyat yoğunluğum çok olmasına rağmen, soruları memnuniyetle cevaplıyorum. Maalesef birçok yerde yanlış yönlendirmeler var.
   Sorunuza gelince, ben sadece kalıcı ve sonucu belirli ameliyatlarla uğraşıyorum. Sonucu çok net ve kalıcı olmayan işlemlere ilgim ve vaktim de de yok. Cerrahi işlemlerin artık çok pratik olduğunu ve kesin çözüm olduğunu hatırlatmak isterim

   Cevap Ver

  • Merhaba, orta yüz bölgesindeki deformasyon , yaşlanma ve yorgun görünüm ifadesine yol açar. Alt göz kapağınız çok gevşekse, orta yüz germe iyi sonuç vermeyebilir . Bazen sadece alt göz kapağı ameliyatı ve orta yüze yağ ve kök hücre nakli, çok daha iyi sonuç verebiliyor . Maliyet bilgisi için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • F. T.

  17/07/2018

  Hocam benim alın bölgemde derin izler var yaşım 38 buda beni rahatsız ediyor sosyal aktivitelerden uzak kalıyorum nasıl bir çare olabilir resim atsam bana bilgi verebilirmisiniz watsaptan ona göre konuşsak tsk

  Cevap Ver

 • M. D.

  01/08/2018

  Hocam merhaba. Gıdı germe ve burun estetiği bir arada yapılabilir mi? Fiyatlar en fazla ne kadardır? İyi çalışmalar diliyorum.

  Cevap Ver

  • Merhaba, ameliyatlarımın yarıdan çoğu kombine ameliyatlar , yani birkaç girişim bir Arada. Boyun germe çok iddialı olduğum bir alan. Burun ile birlikte tabii ki yapıyorum. Maliyet için mail gönderdim

   Cevap Ver

 • K. Ö.

  01/08/2018

  Merhaba 45 yaşındayım yanaklarda sarkmalarım oldu.Daha önce yüzüme yağ enjeksiyonu yaptırdım.Ama açıkçası sonuç beni mutlu etmedi.Mini face lift düşünüyorum.Fiyat bilgisi alabilirmiyim.Kadriye özmen. mail adresim:kadriye_ozmen@yahoo.com.tr
  Teşekkerler şimdiden

  Cevap Ver

  • Merhaba, yağ enjeksiyonu tabiiki yüz germe ile elde esilecek sonucu saplamaz, hacim sağlama amaçlıdır, deri bollukları olan yüzde hiç iyi sonuç vermez. Maliyet için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • T. K.

  01/08/2018

  45 yasindayim.iple yüz germe örümcek agi ile ilgili fiyat bilgisi ve islemin yan etkileri varmi ögrenmek istiyorum.

  Cevap Ver

  • Merhaba, ip ile germe ancak çok genç yaşlarda uygulanan ve kısa süre etkili bir yöntemdir. Örümcek ağının sonuçları başarılı değil, zaten bilimsel yönü de Yok. Daha sonra yüz germe istediğinizde başarı şansını etkiliyor . Size yüze germe tavsiye ederim, GSM 05332966625 ten ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

 • Y. Ç.

  17/10/2018

  55 yaşındayım yüz askısı ve burun ameliyatı olmak istiyorum fiyatı ne olur

  Cevap Ver

  • Merhaba, askı girişimlerinin başarısı ve etki süresi çok az bilindiği gibi, üstelik de en çok 40 lı yaşların başına kadar işe yaratabiliyor . Size burun ameliyatı ile beraber yüz boyun germe önermek daha doğru olacak. Yine de GSM 05332966625 ten ulaşırsanız memnuniyetle sonuçları paylaşıp Öner’i geitirirm

   Cevap Ver

 • B. Ç.

  10/12/2018

  Merhaba ben 42 yaşındayım 94 kilo ile tüp mide ameliyatı oldum ve buna bağlı olarak vücudumda ve yüzümde sarkmalar oluştu bunun için yüz germe ameliyatı olmak istiyorum bunun için fiyatını öğrenebilirmiyim

  Cevap Ver

  • Merhaba , aşırı kilo kayıpları medeniyle yüzde be vücutta deri sarkmaları, bollukları bulunan çok daha genç yaşta bile ameliyat ettiğim birçok hasta var. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Yeliz

  11/12/2018

  Merhaba, benim yasim 23 ve zayifliktan dolayi yüzüm sarkik uzun gosteriyor ve bu beni rahatsiz ediyor. Bu yuz icin estetik bana uygunmudur acaba ?

  Cevap Ver

 • Y. Y.

  11/12/2018

  Merhaba, benim yasim 23 ve zayifliktan dolayi yüzüm sarkik uzun gosteriyor ve bu beni rahatsiz ediyor. Bu yuz icin estetik bana uygunmudur acaba ?

  Cevap Ver

  • Merhaba, yaşınıza uygun çözümler var, zaten kişiye özgüven sağlamak İçin daha erken yaşta da bazı girişimler önerebliyoruz . Yağ enjeksiyonu bu yaşta da sıkça uyguladığımız bir girişim, tabii muayene ile de öneriler eklenebilir

   Cevap Ver

   • Yeliz

    12/12/2018

    Yasima göre hangi cözümler var hocam ?

    Cevap Ver

 • Ö. A.

  17/01/2019

  22 yaşındayım yanaklarım düştü yüzümü gerdirmek istiyorum yalnız kalıcıysa gerdireceğim

  Cevap Ver

  • Merhaba, yaşınız genç ama bazı yapısal deri hastalıkları nedeniyle çok erken yaşta da yüz germe yapabiliyoruz . Ameliyat tabii ki kalıcı ve kesin sonuçlu . Tabii ki zamanla yaşlanma devam edecek ama her zaman yaşınıza göre daha iyi durumda olacaksınız GSM 05332966625 ten resim gönderebilir veya randevu alabilirsiniz

   Cevap Ver

 • M. B.

  19/01/2019

  Merhaba hocam 49 yaşındayım yüzümde hafif sarkmalar ve Kaş aramda mimik kırışıklığı var biraz derin yazıları ve soruları okudum ameliyatı hangi hastahanede ve kaça yapıyorsunuz tam rakam tabii ki olmaz ama bilgi verirseniz memnun olurum iyi günler

  Cevap Ver

 • A. Y.

  31/01/2019

  Orta yüz germe ve burun estetik ameliyatı olmak istiyorum. Fiyat araligini öğrenebilir miyim?
  İyi aksamlar

  Cevap Ver

 • A. O.

  03/02/2019

  Merhabalar Aylin hanım 49 yaşındayım daha önce hic böyle bir estetik yaptırmadım.boyum çene altı bölgemde biraz sarkma var ve beni rahatsiz ediyor..belki yüzümde başka bölgelerime de düzeltilmesi gerekenn yerler vardır ama simdilik sadece tek boyun ve gıdık bölgesinin fiyatını öğrenmek istoyorumm..cevap veririseniz sevinirim..

  Cevap Ver

 • S. Y.

  06/02/2019

  65 yaşındayım yüz ve boyun germe yaptırmak istiyorum fiyatı nedir acaba

  Cevap Ver

 • R. H.

  15/02/2019

  Dr.Hanım annem 77 yaşında ve boyun derisi sarkması var doğal olarak hele birazda kilo verdi,bende yüz gerdirme isterdim yaşım 57.Ücretiniz nedir acaba?

  Cevap Ver

 • M. M.

  20/02/2019

  Hocam merhaba sorunum göz çevresindeki kaz ayagi fiyat ne oluur acaba fotoda atabilirim yas 40

  Cevap Ver

  • Merhaba, kaz ayakları genellikle ameliyat değil ama botox dan fayda görür. GSM 05332966625 whattsapp tan resim gönderebilirseniz maliyet bildireyim

   Cevap Ver

 • Ü. Ç.

  19/06/2019

  İsmim Üzeyir Çetin 45 yaşındayım fakat 30 yaşımdan itibaren göz kenarlarında kırışıklıklar oluşmaya başladı ben bu kırışıklardan rahatsızlık duyuyorum bunun için ne kadar bir ücret ödemem gerekiyor acil cevap verirseniz sevinirim şu an istanbuldayım fakat 1_2 gün sonra istanbuldan ayrılacağım telefon numaram:5362184848

  Cevap Ver

  • Merhaba , alt göz kapağındaki deformasyonlar için göz kapak ameliyatı önerilirken, kapak yanlarındaki kaz ayaklarının tedavisinde botox Önerilir. Maliyet için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Ü. Ç.

  19/06/2019

  Sorumu yazdım sistemden gönderdim fakat yayınlanmadı göz altı kırışıklıklarını gidermek için yapılacak ameliyatın maliyetini öğrenmek istiyorum yaşım 45

  Cevap Ver