Ameliyatsız Çözümler

Yüz ve Dudak Dolgusu

YÜZ VE DUDAK DOLGUSU

Kırışıksız ve gergin bir yüz görünümü, sağlık ve gençlik göstergesidir. Yaşlanma, çevresel faktörler ((güneş ışınları, yer çekiminin etkisi, kozmetik maddeler, sigara kullanımı, stresli yaşam koşulları) veya yapısal nedenlerle oluşan deformasyonların düzeltilmesi amacıyla dolgu malzemeleri kullanmaktayız. Dolgu uygulamaları sıklıkla kırışıklıklar, doku ve hücre kayıpları, kontür hatlarında oluşan çökme ve belirginleşmeleri hafifletmek, eksilen hacmi yerine koymak, sarkan bölgeyi kaldırmak, derin çizgileri ortadan kaldırmak ve dudak kalınlaştırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Dolgu malzemeleri kalıcı ve geçici olmak üzere 2 ana sınıfa ayrılır. Kalıcı dolgu malzemeleri uzun vadede alerjik reaksiyon, istenmeyen bölgelere göç etme gibi riskler barındırdığından, tercih etmediğimiz malzemelerdir.

En sık kullanılan ürünler ortalama 9-12 ay arası kalan geçici dolgu malzemeleridir. Son zamanlarda 2 ve 3 yıl dayanabilecek hyalüronik asit dolguları da üretilmiştir, bunlar daha maliyetlidir. Vücutta bulunan yapısal maddelerden ya da bu yapısal maddelerin yerine konabilecek kimyasal maddelerden oluşan geçici dolguların, alerji potansiyelinin daha düşük olması ve uygulama sonrası oluşan istenmeyen etkilerin dolgunun kalıcılık süresi ile sınırlı olması tercih nedenidir. Geçici dolgu materyalleri içinde yer alan hyaluronik asit, tüm canlıların derisinin dermis tabakasında yer alan bir maddedir. Su tutma özelliği sayesinde cilt elastikiyetinin sağlanmasında rol alır. Doldurulacak olan bölgeye göre farklı molekül ağırlığındaki hyaluronik asit maddesi seçilir. Hyaluronik asit ile dudak, elmacık kemikleri ve orta yüz, kaş arası, burun kenarı olukları gibi bölgelerin geçici dolgusu yapılabilir. Uygulama, muayenehane ortamında, steril koşullarda ve lokal anestezik krem uygulamasını takiben yapılır. Sonrasında nadiren enjeksiyon yerlerinde ufak morarmalar gözlenebilir. Bundan kaçınabilmek için uygulama öncesi bir hafta aspirin benzeri kan sulandırıcılar almamış olmak önerilir.

Kullanılacak ürünün bu işe özel üretilmiş, uygun koşullarda saklanmış ve steril olması, kişiye özel kullanılması çok önemlidir. Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemlerinde oluşabilecek yan etkiler, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, nodül ve renk değişikliğidir. Nadiren granülom oluşumu görülebilir. Bu durumda, hyalüronik asidi eriten haylüronidaz enzimi enjeksiyonları uygulamabilir.

Uygun ürünlerle yapılmış başarılı bir dolgu uygulaması sonucu, kişinin ifadesinde yumuşama, yüz çizgilerinde azalma, sarkmaların toparlanması, yüzdeki çökmelerin kaybolması yani kısacası yüzde bir aydınlanma ve gençleşme söz konusudur.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

  • Haru

    16/01/2021

    Merhaba. Göz altı ışık dolgusu ve yüz dolgusu fiyatlarını öğrenebilir miyim? Göz altımdaki çöküklük az miktarda.

    Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat