Vücut Estetiği

Karın Germe

KARIN GERME AMELİYATI

Derimizin kilo alırken çatlaklar oluşmadan esneme ve kilo verirken de sarkmadan toparlanma kabiliyeti büyük oranda yapısal ve genetik faktörlere bağlıdır. Fazla miktarlarda kilo alıp vermeler ve hamilelik, tüm vücut derisinde gevşemelere yol açarken, en fazla deforme olan vücut bölgesi genellikle meme ve karın bölgesi olmaktadır.

Karın bölgesinde oluşan deri bollukları, sarkmalar ve çatlaklar diyet ve egzersizden fayda görmezler. Diyet ve egzersiz bu bölgede yerleşen fazla yağ dokusunu azaltmada faydalı olsa da, deri bollukarını gidermede tek etkili ve kalıcı yöntem karın germe (abdominoplasti) ameliyatıdır.


Karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır.

Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir;ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (tüplerin bağlanması, rahim, yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.

Hasta daha fazla kilo veremiyorsa ve karın bölgesinde mevcut olan deri bolluklarının altında birikmiş olan yağlar hareket kabiliyetini kısıtlıyorsa bu taktirde estetiğin yanı sıra fonksiyonel amaçlarla da bu ameliyat planlanabilir. Bir abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır, Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız gerekir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Bu dönemde cerrahınızın sizden bazı talepleri olacaktır. Özellikle eğer sigara içiyorsanız buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve kan sulandırıcılara ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız.

İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuz,karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini tespit edecektir. Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar,halen mevcut sağlık problemleriniz ( şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (kan sulandırıcı) hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Bu muayene sırasında doktorunuza söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan neler beklediğiniz ile ilgilidir. Bu konuyu açıklıkla tartışmaktan kaçınmayın. Siz beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, tek başına veya yağ aldırma ile birlikte tam veya mini abdominoplati için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece yağ aldırma sizin için yeterlidir.

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi altında hastane koşullarında yapılır. Abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-2,5 saat sürer. Sıklıkla bir kalça kemiğinden karşıdakine uzanan, ancak mayo ve bikini içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Hastada mevcut sezeryan izi varsa, genellikle bu iz yanlara doğru uzatılır. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri ve altındaki yağ dokusu kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Operasyon bittikten sonra yara gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilir. Ameliyat bitiminde özel bir korse giydirilir.Bunun en az 3 hafta kullanılması istenir. Drenler genellikle ertesi gün alınır ve hasta 1 gece yatırılarak taburcu edilir.

AMELİYAT SONRASI

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Hastaların çoğu sezeryan ameliyatı ile mukayese ettiklerinde ameliyat sonrası ağrıların çok daha az olduğunu belirtir. Bu doğrudur çünkü izler daha uzun olsa bile bu ameliyat bir batın ameliyatı değildir, karın zarı ve rahim gibi iç organlarda çalışılmamaktadır. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 1 hafta-10 gün sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Karın germe işlemi karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda,düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

RİSKLER NELERDİR

Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Pek çok kadın yada erkek aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile, siz, plastik cerrahınızla riskleri, muhtemel komplikasyonları ve sonuçlarını, anladığınıza emin olana kadar tartışın. İyi ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme, uygun hastane şartlarında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci ve küçük bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Sonuçta bu ameliyata ihtiyacı olduğunu düşünen kişilere, genel sağlık durumları ameliyata uygun iken bu ameliyatı gerçekleştirmelerini tavsiye ederim. Çünkü yaş ve menapoz gibi hormonal değisimler seneler içinde karın çevresinde yağlanma artışına yol açmaktadır ve deri bolluklarının varlığında bu çok daha belirgin ve rahatsız edici olmaktadır.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • Avatar
  Deniz Z.

  09/04/2018

  Merhaba Aylin Hanım,

  Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir? Ciddi endişelerim var.

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba Deniz Hanım,

   Cerrahi olarak batın boşluğuna girilen ameliyatlar olmadıklarından, hayati risk yoktur. Büyük bir ameliyat olmasına rağmen batın boşluğunun dışında çalışma yapılır. Yara iyileşmesi gibi problemlerden bahsedilebilir.

   Cevap Ver

   • Avatar
    Sena ç.

    16/07/2018

    Merhaba ben 4 yıllık tüp mide ameliyatlıyım ve toplamda 57 kilo verdim bu sebeple karın ve bacak bölgemde sarkmalar oldu. Bunları aldırmak istiyorum. Ücret Alma şansım var mı ? Hangi hastane ile çalışıyorsunuz

    Cevap Ver

    • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

     Merhaba, tüp mide ameliyatı sonrası fazla kilo vermekle oluşan aşrı deri bolluklarını başarılı germe ameliyatları ile düzeltmek mümkün. Maliyet bilgisi için mail gönderiyorum

     Cevap Ver

 • Avatar
  Selda u.

  11/04/2018

  Mrb. Ben de karın germe ameliyatı düşünüyorum, ama hep kilo verdikten sonra yapılmalıdır deniyor, ben daha önce kilo verdim ama sarkık karnım düzelmedi, 2 sezeryan oldum. Dikiş yerim hava almadığından zaman zaman yara oluşuyor. Kilo vermeden önce de ameliyat olmam mümkün müdür? Bir de fiyat konusunda ön bilgi rica ediyorum,iyi çalışmalar dilerim

  Cevap Ver

  • Avatar
   Mert E.

   13/04/2018

   Merhaba, eğer kilo vermeniz mümkün ise, bu şekilde ameliyat yapmak cerrah için kolaylıktır. Kilo vermeye devam ettiğinizde, karnınızın boşalarak daha çok sarktığını göreceksiniz, bu normaldir. Karın alt bölgesinde katlanmadan kaynaklanan egzama ve pişikleri çok görüyorum . Ben kilo vermeleri için hastalarımı zorlamıyorum, rahat koruyabildikleri kilo ile ameliyatı gerçekleştiriyorum. Zaten büyük karınlar hareket güçlüğü de yarattığından, bu durum ortadan kalktığında hastalarım isterlerse daha kolay kilo veriyorlar .fiyat bilgisi burada paylaşamıyorum, GSM 05332966625 ten ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba,

   Eğer kilo vermeniz mümkün ise, bu şekilde ameliyat yapmak cerrah için kolaylıktır. Kilo vermeye devam ettiğinizde, karnınızın boşalarak daha çok sarktığını göreceksiniz, bu normaldir. Karın alt bölgesinde katlanmadan kaynaklanan egzama ve pişikleri çok görüyorum . Ben kilo vermeleri için hastalarımı zorlamıyorum, rahat koruyabildikleri kilo ile ameliyatı gerçekleştiriyorum. Zaten büyük karınlar hareket güçlüğü de yarattığından, bu durum ortadan kalktığında hastalarım isterlerse daha kolay kilo veriyorlar. Fiyat bilgisini burada paylaşamıyorum, GSM 05332966625’ten ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

 • Avatar
  Marina B.

  06/05/2018

  Merhaba Aylin hnm. Ben bir senr once vaser liposuchion oldum fakat gòbegim dalgalı oldu. Ve belde her iki tarafta yanıklar. Geçmedi onlar de… sonuc felaket. Doktor ücretsiz karın germe teklif etti… oldum….. ama yine sonuçtan hiç memnun degilim. Artık o doktora asla gitmem!!! Karın germe 1 ay önce oldu. Ne bel hattım var… ve yine dalgalı:( yeniden amelyat nezaman olabilirim? Cevab için şimdiden çok teşekkür ederim

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba Marina hanım
   Maaalesef zaman zaman sizin gibi başvuran hastalarım oluyor. Ben de VASER liposuction yapıyorum ama sonuçlarımdan hastalarım çok memnun.hasta seçimi ve yapılacak doğru işe karar vermek, iyi sonuç almada en önemlisi. Sizi uygun zamanda görmek isterim, sonrasında ise 3-6 ay beklemek yeterli olabilecektir , planlanabilecek işe göre

   Cevap Ver

 • Avatar
  Zeynep z.

  07/05/2018

  Bende karın germe ameliyat olmak istiyorum ücretleri nedir

  Cevap Ver

 • Avatar
  mehtap k.

  17/05/2018

  2 doğum yaptım 39 yaşındayım karin germe ameliyatı düşünüyorum.ucret net olmasada aşağı-yukarı fiat hakkında bilgi almak istiyorum.teşekkür ederim

  Cevap Ver

 • Avatar
  Hayriye h.

  20/05/2018

  Merhaba aylin hanim bende karin germe ameliyati dusunuyorum 28 yasinda 64 kiloyum bi dogum yaptim 7 yil gecmesine ragmen hamileyken aldigim fazla kilolar karin bolgemi derinden etkiledi kilo vermeme ragmen sarkikliktan kurtulamadim sizden bilgi almak istiyorum detayli maliyeti ve endiselerim var bana biraz bilgi verirseniz memnun olurum

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba Hayriye hanım
   Doğum sonrası kalan deri bollukları maalesef spor veya kilo vermekle gitmez. Özellikle deride çatlaklar çok ise, deri elastikiyeti kaybolmuş denektir . Ayrıca hamilelik sırasında karın kasları da ayrılır ve karın germe ameliyatı sırasında bunlar da dikilip birleştirilir. Yapılan bu işlemler sırasında batın içine girilmez, dolayısıyla cilt altı ve deriyi ilgilendiren, yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır. İyileşme hızlı olur, sonuç kalıcıdır ve tek çözüm budur. Maliyet bilgisini mail olarak gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Avatar
  Gamze b.

  20/05/2018

  Göbeğimde hamilelikten olusan yirtilmalar ve alt göbek kisminda da deri fazlaligim var göbek germe ameliyatiyla giderilebilir mi ve ücreti nedir?

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba Gamze hanım, hamilelik sonrası oluşan deri bolluklarının yanısıra, hemen her kadında göbek civarında orta hatta kaslar da ayrılır. Karın germe ameliyatı ile düzgün bir karın kontörü için hem kasları yaklaştırıp hem de deri bolluklarını gideriyoruz. Nadire’n problem sadece göbek deliği hizasından aşağıda oluyor ve bu durumda mini karın germe yapıyoruz. Bu işlemler kalıcı olarak sorunu çözen işlemlerdir. Maliyet bilgisini mail ile gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Avatar
  Arzu k.

  22/05/2018

  Merhaba bende karın germe düşünüyorum 63 kiloyum 165 boyum bir gebelik geçirdim ve ne kadar kilo versemde göbeğimde ki fazla deri toparlanmıyor fiyat bilgisi alabilirmiym

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba
   Karın germe ameliyatı karındaki deri bolluklarını gidermek ve karın kaşlarını sıkılaştırma amacıyla yapılıyor. Genelde üzerinde çatlaklar da bulunan karın derisi, elastikiyetinş kaybettiğinden spor ile veya başka yöntemle toparlanması mümkün değil. Maliyet bilgisini mail olarak gönderiyorum

   Cevap Ver

   • Avatar
    rukiyesumer

    23/05/2018

    Merhaba ..ben 55 yasinda ve 74 kiloyum..çeşitli diyetler ve aralıksız egzersize rağmen karin ve mide bölgesinde kat kat yağlar gitmiyor..bu durum bende takıntı haline geldi..giydiğim hiç birşey düzgün durmuyor..yağ aldırmayı düşünüyorum..önerilerinizi merakla bekliyorum..

    Cevap Ver

    • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

     Merhaba, karın bölgesinde özellikle menopozun öncesinde başlayan ve sonrasında gittikçe artan yağ birikimleri son derece sık gördüğümüz problemler. Hamileliklerin neden olduğu deri bollukları da buna zemin hazırlıyor. Gergin ve düzgün konturlar karın için en sık karın germe ameliyatı çözüm oluyor. Deri bollukları fazla değilse VASER liposuction veya mini karın germe planlanabilir . Bunlar kalıcı ve kesin çözümlerdir GSM 05332966625 ten ulaşabilirsiniz

     Cevap Ver

 • Avatar
  Sema ö.

  27/05/2018

  Hocam 20 gün önce karin germe ameliyati oldum şuan ağrılarım ve şişlikler çok hafifledi yalnız şişlikler geçtikçe ameliyat yerimde biraz farklılık olduğunu gördüm sağ tarafındaki kesik sol tarafıma nazaran daha asada ve dikişlerim buzdurulmus gibi dikilmiş ve sol tarafında daha fazla getirildiğinden daha düzgün duruyor sağ taraf ki kısım duzeltileribilirmi acaba

  Cevap Ver

 • Avatar
  Chanel

  27/05/2018

  Merhaba ,ben 59 kilo ile hamile kaldim ve hamilelikte 20 kilo aldim , hamilelikten sonra 10 kilo daha aldim yani suan 30 kilo fazlaligim var ve karnim feci sekilde sarkiyor . Yag aldirma ve karin germe fiyati nedir ?

  Tesekkürler

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba
   Kilonuz şu anda 90 civarı olmalı. Genel sağlık durumunuz ise karın germe ameliyatı yapılabilir . Ben çok fazla kombine ameliyat yapıyorum . Karnımdan çıkacak kitle ( deri ve deri altı yağ dokusu) fazlaca ise, aynı anda başka bölgelerden yağ almak doğru olmayabilir ama bel civarından alınabilir . Maliyet bilgilerini özelden mail ile gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Avatar
  Serpil s.

  31/05/2018

  16 aylik Tup mideliyim. 68 kg yum. Ve kg verimim durdu. 10 aydir ayni kilodayim. Gobegimde sarkma cok fazla yok ama gobegimdeki yaglarim duruyor. Karin germe op.gobegimin yok olmasina yardimci olurmu? Maliyeti ne olur?

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba karın germe ameliyatı planlamanız için zamanlama uygun. Belli bölgedeki yağ dokusu çok dirençli olabilir, karın giderme ameliyatı sırasında liposuction da eklendiğinde fayda görürsünüz , maliyet bileğisin için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut