Ameliyatsız Çözümler

Botoks Uygulaması

Botoks nedir?

Latince adı Clostridium Botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş formudur. Tıpta nörolojik hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılmakta iken, son 10 yılda estetik amaçlı uygulamalarda giderek artan sıklıkta kullanılıyor.Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay ve en hızlı kırışıklık yok etme yöntemi olarak biliniyor.

Botoks, sinir uçlarında uyarı iletimini sağlayan asetilkolin maddesinin salınımını bloke eder, sinirsel uyarı kaslara iletilemez, kas kasılması oluşamaz. Botoks dıştan bölgesel kullanım için hazırlanmıştır; enjeksiyon yapılan bölgedeki kaslar paraliziye uğrar, aylarca sürecek şekilde kasılamazlar ve üzerlerindeki deride kırışıklar oluşturamazlar. Tıpta birçok alanda, botoxtan, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde, şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır. Estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için veya aşırı terleme tedavisi için botoks kullanır.

Yüzde botox mimik çizgilerini nasıl azaltır?

Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alındaki yatay çizgiler, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Bu dinamik çizgiler derinleşip kırışıkları oluşturur. Her insanın mimikleri farklıdır, bu nedenle de kırışıkların yeri ve derinliği kişiye özeldir. Alın ve göz çevresindeki kırışıklar yaşlı, yıpranmış bir görünüm; iki kaş arasındaki çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bakış ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya kırışıklar derinliğine göre azalır veya tamamen yok olur.. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi giderilerek daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

Botoks ile aşırı terleme tedavisi

Botox, ter bezlerine de uygulanabilir. Bu şekilde ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir ve ter bezlerinin aşırı çalışması engellenmiş olur. Çoğu kişi özellikle koltuk altı terleme probleminden dolayı büyük rahatsızlık duyar. Diğer taraftan bazı kişilerde mevsimle ilişkisi olmaksızın avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir. Aşırı terlemesi olan ve bu durumu sosyal, psikolojik problem haline getiren kişilerde botoks uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan enjeksiyon terlemeyi azaltır. Terlemeye bağlı oluşan ter kokusu şikayetini ortadan kaldırır.

Estetik amaçlı botoks nasıl uygulanır?

Botoks uygulaması muayenehane koşullarında gerçekleştirilen bir işlemdir. Enjeksiyon alanlarına lokal anestezik bir krem uygulanması yeterlidir. Hasta yarı oturur pozisyonda iken, daha önce sulandırılarak hazır hale getirilmiş botoks, ince uçlu hassas enjektörler kullanılarak yüzün farklı alanlarına hastanın ihtiyacına göre belirlenmiş dozlarda enjekte edilir., kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 10-15 dakikalık bir işlemdir. Botoks uygulaması sonrası enjeksiyon alanlarına soğuk tatbiki yapılır. Masaj ise kesinlikle yapılmaz. Enjeksiyon noktalarında geçici olarak hafif kızarıklık ve morarma oluşabilir. Ancak bunların makyajla kapatılmasında sakınca yoktur. Normal günlük hayatınıza hemen devam edebilirsiniz.

Botoksun etki süresi

Botoksun etkisi enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Sonuç 10 günden sonra yerleşik bir hal alır. Kırışıklık düzeltmek için için uygulanan botoksun etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Terleme tedavisi için uygulanan botoksun etki süresi daha uzundur. Bu sürenin bazı hastalarda 11 aya kadar uzayabildiği görülmüştür. Botoxun etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur. Etki süresinin bitiminden itibaren fazla süre geçmeden yenilenmesi, sonrasındaki etki süresinin daha uzun olmasını sağlamaktadır.

Botoks uygulamasında doğal sonuçlar elde etmenin incelikleri nelerdir?

Botoks,uygulaması basit fakat aynı zamanda da incelik ve beceri isteyen bir işlemdir. Bu uygulamayı başarılı bir şekilde yapmak için yüz kaslarının anatomisine son derece hakim olmak gerek. Yüz bölgesinde enjeksiyonların yapılacağı noktaları doğru bir şekilde belirlemek çok önemli. Herkesin mimikleri ve yüz ifadesi kişiye özel olduğundan, kişinin ihtiyaçları göz önünde tutularak gerekli noktalara gerekli dozlar uygulanmalıdır. Böylelikle, son derece doğal bir görünüm yakalanır. Sizi tanıyan kişiler yüzünüze baktığında aydınlanma, genç ve dinlenmiş bir ifade hissederler, ama bu farkın nereden geldiğini anlayamazlar.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoksun sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunlar makyajla kapatılabilir.. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamaları konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanmas ıönerilmez.Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere, örneğin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks uygulamasını önermiyoruz.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • H. E.

  23/07/2018

  Merhaba

  Botoks uygulamasını Dr Aylin hocanın kendisi mi yapıyor?
  Alın bölgesi için botoks fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • Damla

  02/10/2018

  Dudak dolgusu fiyat ve uygulamayı kimin yaptığını merak ediyorum.

  Cevap Ver

 • F C.

  03/02/2019

  Aylin Hanim merhaba,

  Kas arasi ve goz cevresi botox ve dudak dolgusu uygulamasi icin maaliyet bilgisi alabilir miyim? Ozellikle dudak dolgusu sonrasi gunluk yasantiya donus nekadar suruyor?

  Tesekkur ederim

  Cevap Ver

 • F. S.

  06/04/2019

  Iyi günler,

  alin bölgesine Botox uygulamasini yaptirmak istiyorum. Maliyetini ögrenebilir miyim. Göz cevresinedeki kirisikliklar icin ne öneriyorsunuz. Tskler,

  Cevap Ver

  • Merhaba botox hem alın hem de göz kenarındaki kaz ayakları dediğimiz çizgilerin tedavisinde etkilidir. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • B. B.

  04/08/2019

  Merhaba almanyadan slmlar ve eylül de tatilde istanbuldayim acaba yüz bölgesinde yapilan her bölgesi icin fiyatlari ögrenebilirmiyim tskler

  Cevap Ver

  • Merhaba , Eylül ayı boyunca İstanbul dayım, GSM 05332966625 den randevu alarak muayeneye gelmeniz en iyisi. Yüzde yaptığım çok sayıda ameliyat var, göz kapakları, yüz germe, yağ enjeksiyonları, burun, dudak …maliyet bilgisi içim de , ihtiyacınız olan bölgeyi bildirirseniz , bilgi iletebiliriz

   Cevap Ver

   • Birgül

    05/08/2019

    Tsk ederim cevap icin.. kusura bakmayin yazmaya unutmusun botox icin sormustum

    Cevap Ver

 • S. T.

  14/11/2019

  Botox ve dolgu fiyatlarını ogrenebilirmiyim

  Cevap Ver

 • M. A.

  08/01/2020

  Merhaba hocam ben devlette karin gerdirme ameliyati olucam ama kalca buyutme ameliyatinada ihtiyacim var fakat her ikisinide ozelde olabilecek butcem yok malesef kalca buyutme ameliyati icin fiyat bilgisi alabilir miyim ve muayene ucretsiz mi

  Cevap Ver

  • Merhaba, planlamanız birbiriyle çelişiyor , zira kalça büyütmede en sağlıklı olarak, karın bölgesinden ve kök hücreden zengin yağları alarak, yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Protez kalçada iyi bir seçenek değil. Eğer öncesinde karın germe yaptırırsanız , kalçaya konacak kaliteli yağ bulamayız. Size tavsiyem her iki ameliyat rahatlıkla aynı seansta yapılabilir , ayrıca devlet hastanesinde de olsa estetik ameliyatlar için ödeme yapmak gerekiyor. Gsm 05332966625 ten ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

 • A. G.

  13/10/2020

  Dudak dolgusu hangi markayı uyguluyorsunuz ve fiyatını öğrenebilirmiyim rica etsem

  Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat