Yüz Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATI

Gözlerimiz va bakışlarımız, yüz ifademizin odak noktasıdır.Aynaya baktığımızda yüzümüzde ilk gördüğümüz yer gözlerimiz ve göz kapaklarımızdır. Gözlerimizin etrafındaki deride oluşan sarkmalar, torbalanmalar ve kırışıklıklar yüzümüzün ifadesini bozarak bizi yorgun, üzgün ve olduğumuzdan yaşlı gösterir. Bu durumun estetik görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapakları gözün önünü kapatarak kişinin görmesini engelleyebilir. Kişi, kaşlarını kaldırıp alnını kırıştırarak görmeye çalışır.

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir. Bazen çok genç yaşlarda da torbalanmalar olabilir. Bu durum yapısaldır. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Genç hastalarda fazla deri bolluğu yoksa sadece yağ fıtıkları düzeltilir. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için adaydır.

Ameliyat öncesinde, iyi bir estetik sonuca ulaşmak için doktorunuz sizi dikkatlice muayane edecektir. Eğer alın bölgesindeki sarkmalar nedeniyle üst göz kapağı sarkık ve dolgun görünüyorsa, gerçekte ihtiyacınız üst göz kapağı ameliyatı değil, alın germe olabilir. Kaşların çok aşağıda olduğu durumlarda sadece üst kapağa ameliyat yapmak, görmenizi rahatlatır ama sizi daha genç, daha güzel ve mutllu bir ifadeye kavuşturmaz. Bu konuda tecrübesine ve estetik zevkine güveneceğiniz bir cerrah seçmelisiniz.

AMELİYAT

Göz kapağı estetiği hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Dikişlerin üzeri ince bantlar ile kapatılarak, gözler açık bırakılır. Aralıklı soğuk kompres önerilir. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir.Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler alınmaz.

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren revizyon (yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.


Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • E. V.

  17/04/2019

  Merhaba
  ABD de yasiyorum ve her iki goz alt ve ust icin bleforablasti gerektigi soylendi ve alt goz cukurlari icin de yag nakli gerekiyormus
  Yaklasik 10 gun icin istanbul a yakinda gelecegim
  uzak mesafe den gelecegim icin butcemi ayarlamam gerekmektedir ve sizden yaklasik ucretin ne kadar olacagini bilmem lazim
  Saygilarimla
  Erdogan Vural

  Cevap Ver

 • S. C.

  04/02/2020

  Merhaba dr Gözaltı torbalarım var çorluda oturuyorum.ortalama maliyeti ne kadardır.

  Cevap Ver

 • E. V.

  02/07/2021

  Merhaba Aylin hanim,

  ben 37 yasindayim ve üst göz kapagi ameliyati olmak istiyorum, Göz kapaklarim düsük oldugu icin yüzümde sürekli yorgun ve mutsuz bir ifade olsturmakta ve bundan rahatsiz oluyorum.
  Sizden ricam ameliyat detaylari ve ücreti ile ilgili beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum.

  iyi günler dilerim.

  Erdinc Vatansever

  Cevap Ver

  • Merhaba , üst göz kapağı düşüklüğü, yorgun uykulu görünüm yanısıra, görmeyi de etkiler. Ameliyatı hastane koşullarında yapıyorum, ancak kalmanız gerekmez , sonrası oldukça rahat geçer, iyi yapılırsa, iz de görünmez. Maliyet vb bilgiler için 05332966625 den ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat