Yüz Estetiği

Yüz İmplantları

ÇENE VE ELMACIK KEMİĞİ İMPLANTLARI

Güzellik duygusu uyandıran, orantılı yüz hatlarına sahip olunmasında, yüzün iskeletsel kemik yapısının büyük önemi vardır. Yüzün estetik oranları değerlendirilirken, alın, burun, elmacık kemikleri ve çene bölgelerindeki oranlar mutlaka değerlendirilir. Güzel bir yüzün kemik yapısı da yüz oranları açısından uyumlu olmalıdır.

Yüzün ön ve yan görünümlerinde, en belirgin karakteristiği burun ile beraber, elmacık kemikleri (malar kemikler) ve çene kemiğinin çıkıntısı sağlar. Yüz implantları, özellikle elmacık kemiği ve çene bölgelerindeki iskeletsel eksikliklerin ve asimetrilerin düzeltilmesi, yüze estetik yönden cazip bir kontur kazandırılması amacıyla başarıyla kullanılmaktadır. Geçmişte bu ameliyatlar, hastanın kendi vücudundan alınan kemik ve kıkırdaklar ile gerçekleştirilirken, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, vücudun bir başka bölgesini hasarlamadan, hazır şekilli implantlar ile onarım tercih edilmektedir.

İmplant materyalleri uzun ve titiz araştırmalar sonrası üretilmiş, ömür boyu hastada kalması planlanan, istenmediğinde ise kolayca çıkarılarak geriye dönüşün mümkün olduğu malzemelerdir. Günümüzde, çeşitli boyut ve şekillerde üretilmiş olan Medpor ve sert silikon implantlar sorunsuzca kullanılmaktadır.

ÇENE İMPLANTLARI

Çene ve çene ucu problemleri değerlendirilirken, dişlerin kapanışı da kontrol edilir. Dişlerin ideal kapanışta olmaması durumunda, önce ortodontik tedavi, gerekiyorsa da çene kemiği ve kapanışın düzeltilmesine yönelik ortognatik cerrahi ameliyatları önerilir. Diş kapanışı ile ilgili bir sorun yoksa, konu sadece çene ucu ve/veya çene yanı ise, bu bölgelere uygun implantlar seçilerek uygulanır.

Genellikle, ağız içinde küçük bir kesi ile protezin çene ucunda yerleştirileceği cep hazırlanır. İstenilen boyut ve şekilde protez seçilerek yerleştirilir.İmplant, açılan cebin durumuna göre bazen küçük vidalarla tespit edilir ve hareketi engellenir. Çene ucu dışında, çene yan kenarlarının genişletilmesi için dizayn edilmiş implantlar da mevcuttur. Bunların kullanımı da çene ucu protezleri gibidir. Protez yerleştirme işlemi çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Operasyon sonrası, çeneye bantlarla tespit yapılır ve 3-4 gün sonra alınır. İlk günlerde, yumuşak gıda ile beslenmek, sert gıdalardan kaçınmak ve sıkça gargara yapmak gerekir. İlk günlerde hassasiyet, şişlik , alt dudakta uyuşukluk olabilir, daha sonra hızla düzelir.Nadir olarak erken dönemde enfeksiyon, geç dönemde ise tespit edilmemişse protezde yer değişikliği, protezin kenarlarının ele gelmesi karşılaşılabilen durumlardır. Protezin törpülenmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

ELMACIK KEMİĞİ İMPLANTLARI

Elmacık kemiği değerlendirilirken üst çene gelişimine bakılır. Sorun sadece elmacık kemiğinin boyut ve pozisyonunda ise malar implantlar, üst çene gelişiminde genel bir yetersizlik ve diş kapanışında bozukluk varsa ortognatik cerrahi gündeme gelebilir.

Elmacık kemiği ve orta yüz bölgesinin hafif eksikliklerinde, yağ enjeksiyonları planlanabilir. Daha belirgin ve şekilli uygulamalar istendiğinde, malar implant uygulamaları çok etkilidir.

Genellikle zaman ağız içinden, yerleştirilirler. Ameliyat 1 saat kadar sürer, şiddetli ağrı ve rahatsızlık beklenmez. İyileşme hızlıdır. İmplantların, nadirde olsa, yer değiştirme, reaksiyon yapma olasılığı vardır. Yeni bir cerrahi girişim planlama ihtiyacı ortaya çıkabilir


Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut’u daha yakından tanıyın


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • F. Y.

  11/07/2018

  Merhaba.Ben size bir şey sormak istiyorum.Ben neredeyse 1,5 yıldır ortodonti tedavisi görüyorum ve tedavimin sonuna geldim.Yakın zamanda da çift çene ameliyatına gireceğim.Bu ameliyatlar yapıldığı sırada yani aynı ameliyat içerisinde hem çene kemiği kesilip uygun konuma getirilirken hem de çeneye takılan med por implanları çene kemiğine uygulanabiliyor mu ? Çünkü benim çenem küçük ve çene hatlarım belirgin değil.Kısacası çenem kesilip uygun konuma getirilirken hem çene ucuna hem de çene kenarlarına implant takılması lazım.Bu mümkün mü ?

  Cevap Ver

  • Merhaba, çift çene ameliyatı ile birlikte yapılabilir . Benim Önerim, çift çene ameliyatı ile ortaya çıkacak sonucu gördükten implant kararı vermeniz.

   Cevap Ver

 • I. K.

  22/12/2018

  Merhaba ,

  Erkek 50 yaşındayım.

  Oval uzun yüz için ..
  Elmacık ve Oval Çene impalt yaptığınız resim görebilirmiyim?

  – Yanak sarkması ve Göz altı sarkması , hafif morluk için ne yapılabilir?

  Fiyat nedir , mümkünse…

  Cevap Ver

  • Merhaba, yüz estetiği fazla yapıyorum. Yalnız sizi muayene etmeden, internet üzerinden hasta resmî de göndermiyorum. Bu hiç etik değil. Muayene sonucu gerçek ihtiyaçlarınızı saptayıp öneride bulanbilirim, GSM 05332966625 ten ulşabilirsiniz

   Cevap Ver

 • Doğa

  06/11/2021

  Merhaba,danışmak için muayene ücretli midir,fiyatını öğrenebilir miyim?Şimdiden teşekkürler.

  Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat