Vücut Estetiği

Kadında Genital Estetik

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Toplumumuzda kadın cinselliği ve bu bölge ile ilgili sorunlar çok rahat konuşulmasa da önemi inkar edilemez. Kadının dış genital organlarındaki normalden farklı bir görünüm, kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı bir sorun halini alabilir. Kadının kendisini çirkin veya yetersiz hissetmesine, cinsellikten kaçınmasına yol açabilir.

Kadın dış genital organları, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris, kızlık zarı (hymen) veı vaginadan oluşur. Bu bölgelerle ilgili sorunlar doğuştan veya gebelik sonrası oluşan deformasyonlar olabilir.

Doğuştan olan problemler dış genital organlarla birlikte iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir.Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle ortaya çıkabilir. Uterus (rahim) veya vaginanın gelişmediği durumlarda ayrıntılı hormonal tetkiklerle cinsiyet anomalileri araştırılır.

Doğuştan normal olan dış genital organlar, yapısal nedenlerle ergenlik çağında az veya çok gelişebilir. Bu durum ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler. Cinsiyet yönüden normal olan bu kadınlarda, arzu edilmeyen görünümler genital bölge estetik amelİyatları ile düzeltilebilir.

Gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, doğum,fazla kilo alıp verme veya yaşlanma nedeniyle de genital bölge derisinde elastikiyet kaybı ve sarkmalar ortaya çıkabilir.

Genital bölgedeki deformasyonların çözümüne yönelik olarak uygulanacak estetik ameliyatlar, sorunun bulunduğu bölgeye göre seçilmelidir.

İÇ DUDAKLARIN (LABİA MİNORA) KÜÇÜLTÜLMESİ

Bu işleme ‘Labioplasti’ adı da verilir, genelde en fazla uygulanan genital estetik ameliyattır. İç dudaklar normalden büyük ve sarkık olabilir. Bu durum hem estetik hem de hijyenik sorunlar oluşturabilir.

Labioplasti operasyonu 30-40 dakikalık bir operasyondur, hastane koşullarında ameliyat gerçekleştirilir. Hastanede yatmak gerekmez. İsteğe göre sedasyon (sakinleştirici ilaçlar)ve lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanabilir. Mukoza fazlası kesilerek, eriyebilen dikiş malzemesi ile dikilir. Labioplasti sonrası yaklaşık 10 gün kadar temizliğe dikkat edilir. Dikişler kendiliğinden düşecektir. Operasyon sonrası bir kaç hafta oturma sırasında sızı hissedilebilir. 3 hafta sonra kişi cinsel yaşantısına dönebilir.

LABİA MAJORA (DIŞ DUDAK) ESTETİĞİ

Genellikle çok zayıf hastalarda, bazen de yaşlanmayla birlikte dış dudaklar dolgunluğunu kaybeder, klitoris ve iç dudaklar dış dudaklar tarafından örtülemez, istenmeyen bir görünüm ortaya çıkar. Bu durumda hastanın vücudunun başka bir bölgesinden alınan yağ, hazırlanarak dış dudakların içine enjekte edilir. Lokal anestezi ile uygulanabilir, çoğu zaman dikiş gerektirmez. Ameliyat sonrası rahat geçer, hasta 1 hafta sonra cinsel yaşantısına dönebilir.

PUBİS ESTETİĞİ

Pubis dediğimiz bölüm göbeğin altındaki kemikli, çıkıntılı bölümdür. Ayakta dururken tümü dışarıdan görülebilir, aşağıda büyük dudaklar ile devam eder. Genç yaşlarda sert ve gergin bir görünüme sahipken yaşın ilerlemesiyle sarkabilir, içi boşalabilir veya yağ kitlesi artarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir. Bu bölgedeki şikayetlerin çoğu aşırı kitle olması ve yağ birikmesidir. Pubis bölgesindeki yağlanma pantolon giymeye engel olur, elbiseden bile belli olabilir. Bu durumda pubise uygulanan liposuction sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bu operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir.

Pubis bölgeinde sarkma varsa yukarı asılması ve fazla derinin çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyat karın germe ameliyatı ile beraber yapılabileceği gibi, kişinin karın germe ihtiyacı yok ise yalnız başına da yapılabilir. Bu ameliyatın izi sezaryan izi gibidir. Lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir, hasta 2.günden itibaren günlik hayatına devam edebilir.

VAGİNA ESTETİĞİ

Vagina doğum sonrası genişlemiş olabilir, doğum sırasındaki epizyo dikişleri ve yırtıklar kötü iyileşmiş olabilir. Estetik görünümü ve fonksiyonu kötü etkileyen bu durumun tedavisi cerrahidir. Vaginoplasti adı da verilen bu operasyon ile vajen daraltılır, girişindeki görünüm bozukluğu düzeltilir. Ameliyathanede ve hastanın tercihi ve durumuna göre lokal anestezi ve sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Tek başına yapıldığında hastanede yatmak gerekmez. Bir çok hastam karın germe ve meme ameliyatları ile birlikte yapılmasını talep ediyor. Bu mümkün, aynı zamanda genel anestezi altında gerçekleştirilmiş olacağı için hasta konforu daha da yüksek oluyor. İyileşme hızlı olmakla birlikte 3-4 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor.


Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut’u daha yakından tanıyın

İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • H. Ü.

  04/07/2018

  Vajina iç dudak ameliyatının ücreti nekadar

  Cevap Ver

 • B. D.

  21/07/2018

  Merhabalar. Bir hafta önce düşüp bi yaralanma yaşadım vijanamın iç dudak kısmında 4 cm lik bi yarılma oldu ve 4 dikiş atıldı. Vulva açık yarası diye teşhis konulmuş. Dikişlerime bakmaya çalıştıgımda yarayı net olarak görebiliyorum hala o kesiği? Su ile teması iyileşme sürecini zora sokar mı zaten genel olarak ıslak bi bölge neler yapmalıyım bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  Cevap Ver

  • Geçmiş olsun. Eğer iyi bir onarım yapıldı ise, ben tuvalet sonrası betadinli su ile taharetlenme ve kuru temiz gaz bezi kullanmanızı öneririm

   Cevap Ver

 • N. A.

  28/08/2018

  Merhaba, pubis estetiği ücreti ne kadardır?

  Cevap Ver

   • M. Y.

    09/09/2019

    Merbaba ben vajina estetiği ve labioplasti yaptırmak istiyorum fiyat bilgisi ve beni günlük hayatımdan alıkoyar mi bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

    Cevap Ver

    • Merhaba, öncelikle vagina içi genital organdır ve özellikle Doğum sonrası vajina genişlediğinde, vaginoplasti yapmayı planlarız. Labium mimoza yani iç dudaklar ise dış genital organdır ve büyük ve sarkık olur ise labioplasti yaparız, her iki işlem gerekiyorsa aynı anda yapılabilir . Maliyet bilgisi için Mail gönderiyorum

     Cevap Ver

 • M. N.

  02/09/2018

  Yaklaşık bir ay önce labioplasti ameliyatı geçirdim. İç dudakların hepsi ve klitoris üzerindeki deri alınmış. Şu an vajina kenarlarında ve ameliyat bölgesinde hassasiyet değisimi, his kaybı var ve sürekli huzursuzluk veriyor.Bu normal bir durum mu? His kaybının kalıcı olup olmadığına ne zaman karar verebilirim? Kalıcı ise bir tedavisi var mıdır?Psikolojik olarak beni çok kötü etkiliyor.

  Cevap Ver

  • Merhaba, maalesef labiıplasti ameliyatında yapılan en büyük hatalardan başta geleni, gereğinden fazla doku çıkarmak. Bunun yol açtığı birçok sorun oluyor . Vajen korumasız kaldığı için, enfeksiyona eğilim veya duyu kaybı, oturma sırasında rahatsızlık hissi en başta gelenleri. Ne yazık ki beklemekten başka çare yok, his az miktarda geri dönebilir fakat diğer şikayetler devam edebilecektir

   Cevap Ver

 • M. D.

  12/09/2018

  merhaba ben labia minora yaptirmak istiyorum fiyati ne kadardir

  Cevap Ver

 • M. N.

  05/10/2018

  Aylin Hnm labio minora yapıyor musunuz? Yapıyorsanız fiyatı nedir? Orjinali gibi hissedebileceğimiz bir şey mi yoksa sadece bir et parçası mı oluyor? Bir de his kaybı için B12 kullanmanın faydası olur mu? Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevap Ver

 • B. A.

  31/01/2019

  Merhaba Aylin Hanım bu yaz pubisten yağ aldırmak ve labioplasti yaptırmak istiyorum.Ücretini mail atarsanız sevinirim

  Cevap Ver

 • O. I.

  02/02/2019

  Merhaba,
  Ben nu yaz meme diklestirme ve dis dudak küçültme (vaginal estedigi) yaptirmak istiyorum,
  Maliyet için bana Mail gönderebilirmisiniz?!
  Sevgiler

  Cevap Ver

 • Melike

  16/04/2019

  Merhaba aylin hanım. Ben labioplasti amelyatı için fiyat alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • İrem

  29/06/2019

  Merhaba ben labioplasti yaptırmak istiyorum fakat his kaybı riski varsa hiç yaptırmasam daha iyi diye düşünüyorum. Nasıl bir durumda his kaybı olur ve ihtimali ne kadar?Eski hastalarınızda bu ameliyat sonrası böyle bir durum yaşandı mı? Ve de maliyet hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevap Ver

  • Merhaba , labiıplasti ameliyatı usulüne uygun yapılırsa his kaybı olmaz. Ben son derece doğal görünümlü, labium alt bölümünden doku çıkarılan özel bir teknikle çalışıyorum. His kaybı , klitoris veya üzerindeki deri küçültülmek istendiğinde, dikkat edilmezse yaşanabilir, o apayrı ve işlem, Nadire’n talep ve gerek olur. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • H. G.

  03/09/2019

  Merhaba aylin hanım. Ben labioplasti ve ic dudak kücültme amelyatı için fiyat alabilir miyim?

  Cevap Ver

  • Merhaba, labioplasti kadında iç dudakların küçültmesi işlemidir, germe olduğunda dış dudaklar da gerilebilir veya küçültülebilir, yağ enjeksiyonu da uygulanabilir . Labiıplasti maliyeti içim özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Sıla

  06/10/2020

  Labioplasti için ücreti öğrenebilirmiyim lütfen?

  Cevap Ver

 • G. B.

  07/06/2021

  Merhaba ,

  Daha önce giitmiş olduğum Plastik Cerrah, genital estetiği (iç dudak ve dış dudak) önerdi. İç dudaklar sarkık olduğu için kesilmesi ve dış dudaklarda da hacim kaybi olduğu için yağ dolgusu yapılabilir dedi. Göğüslerim için de gögüs hacmimin iyi olduğunu, proteze gerek kalmadan göğüs dikleştirme ameliyatı önerdi. Ben bu iki ameliyatın maliyetini öğrenmek istiyorum. Ayrıca randevu alıp size muayene olmak istiyorum.

  Cevap Ver

  • Merhaba , Meme ve genital estetik ameliyatları son derece fazla ve daha önemlisi, iyi sonuçlarla yaptığım ameliyatlar . Maliyet bilgisi için size özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat