Yüz Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı

ESTETİK BURUN AMELİYATI

Burun, yüzün tam ortasında yer almakla beraber, aslında yüzde en az dikkati çekmesini istediğimiz organdır. Bir insanın yüzüne baktığımızda ideal olan önce gözlerin ve bakışların görünmesidir,bunu ağız ve sonra da yüzün genel görünümü izler. Burun eğer yüz oranları ile uyumsuz bir şekilde çok büyük ya da çok küçük olması ile dikkat çekiyorsa, o zaman o kişiye baktığımızda beynimizde oluşan güzellik algısı hata sinyalleri verir, baktığımız yüzün kusurlu olduğunu düşünürüz. Burun aynı zamanda solunum organımızdır, dış görünümünün yanısıra nefes alma fonksiyonu da çok önemlidir.

Estetik yönden beğeni uyandırmayan burun, sahibinin öz güvenini öemli ölçüde zedeler. Burun Estetiği Ameliyatı (rinoplasti), estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir, veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir. Burnunuzu yüz oranlarınızla uyumlu hale getirip,kendinize olan güveninizi ve beğeninizi artırabilir.

Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Burun Estetik Ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Bir çok cerrah, buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih eder. Bu bekleme süresi, genç kızlar için 14 -15 yaş civarı erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aile tarafından değil, bizzat kendisinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ

Doktorunuzla sizin aranızda, iyi bir iletişim esastır ve çok önemlidir. İlk görüşmede cerrah size burnunuzun neye benzemesini veya nasıl görünmesini arzu ettiğinizi soracak; burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır.

Daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü ,kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Özellikle,ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Doktorunuz çoğu durumda size genel anestezi altında, kemiği ilgilendirmeyen durumlarda da lokal anestezi ve sedasyon ile ameliyat önerecektir. Ameliyat hastane ortamında gerçekleştirilecektir.

Burun estetiği ameliyatı genellikle bir saat kadar sürer. Ameliyat esnasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi , burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Son olarak deri, oluşturulan çatının üzerine adapte edilecektir.

Yeterince tecrübesi olan plastik cerrahların çoğu estetik burun ameliyatını burun içinden yapmaktadır (kapalı teknik). Bu durumda iyileşme daha hızlıdır ve dışarıdan görünen dikiş izi yoktur. Benim şahsi olarak ilk tercihim bu yöntemdir. Nadir durumlarda özellikle komplike vakalarda olmak üzere açık teknik tercih edilebilir: Burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yapılır, burun derisi kaldırılarak buradan çalışılır.

Ameliyat tamamlandığında burun üzerine ,burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir termoplastik bir atel uygulanacaktır. Burun deliklerine yerleştirilecek olan tamponlar, ertesi gün alınacaktır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer, hastaların çoğu burun ağrısından şikayet etmez, hafif bir baş ağrınız olabilir. İlk gün için soğuk kompres uygulaması ve başınız yüksekte olacak şekilde dinlenmeyi planlayınız.

Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişliğin, 2 veya 3 gün sonra en belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz; soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacaktır. Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta içerisinde kaybolacaktır. Sizin ve cerrahınızdan başka hiç kimsenin fark edemediği çok az bazı şişlikler birkaç ay boyunca kalacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca , genellikle burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. Bir haftanın sonunda burnunuzun üzerindeki alçı atel alınmış olacaktır. İkinci haftanın sonuna doğru ise plasterler çıkarılıp, burun tamamen açık bırakılacaktır.

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce ,birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Genellikle ,yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir. Birkaç hafta boyunca yüzünüzü ve saçlarınızı yıkarken sıcak su ve fönden kaçınmanız önerilir.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani iki ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Ameliyatı takip eden günlerde yüzünüz şişken, daha iyi görüneceğinizi ve güzelleşeceğinizi unutmak kolaydır. Estetik ameliyattan sonra , hastaların çoğu bir süre kendisini iyi hissetmez,bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir gurup hasta ise ,bu safhanın geçeceğinden emindir. Gün ve gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Bir veya iki hafta sonra ,artık henüz yeni ameliyat olmuş gibi görünmeyeceksiniz. Ancak iyileşme hala yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.

Özellikle burun ucunda olmak üzere ,çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu birinci yılın sonunda ortaya çıkacaktır.

İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Veya özellikle ailevi veya etnik bir özellik olarak gördükleri bir şeyi değiştirdiyseniz, biraz gücenmiş olabilirler. Şayet bu olursa ilk anda niçin bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizi hatırlamayı deneyiniz. Eğer siz hedefinize ulaştıysanız ve mutluysanız, ameliyatınız da başarıya ulaşmıştır.

Estetik burun ameliyatı deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Estetik burun ameliyatı, burun içinden yapıldığından, görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak açık teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler ,genellikle, görülmeyecek kadar önemsizdir.

Her 20 vakanın aşağı yukarı birinde ikinci bir ameliyat gerekebilir (örneğin küçük bir şekil bozukluğunu düzeltmek için). Böyle durumları önceden tahmin etmek mümkün değildir ve bu en yetenekli ve deneyimli cerrahlara ameliyat olan hastaların dahi başına gelebilir. Düzeltici ikinci ameliyat genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Sonuçta, estetik burun ameliyatı deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği zaman komplikasyon oranı düşük ve kişinin kendisine olan güvenini artıran, güzelliğine katkıda bulunan bir ameliyattır.


Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut’u daha yakından tanıyın


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • Gülden

  07/07/2018

  Merhaba, burun estetiği yaptırmak istiyorum. Yaklaşık maliyet ve bilgi alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • Bema

  24/07/2018

  Merhaba gögüs küçültme ve burun reviZyon ameliyatı hk bilgi alabilirmiyim

  Cevap Ver

  • Merhaba, Meme küçültme ameliyatını son derece sık yapıyorum. Yalnız burunda bazı düzeltmeleri üstlenmiyorum, bunun içim mutlaka en azından resim görmeliyim. Bunun nedeni de şu, bazen kaburgadan kemik eklemek gibi zorlu ve maliyetli işlere rağmen , yumuşak dokuların çok bozulmuş olmasından dolayı istenen sonucu almayacaksak, hiç üstlenmemeyi tercih ediyorum. Maliyet bilgisi için mail gönderdim

   Cevap Ver

 • F. M.

  27/07/2018

  Merhabalar burun estetiği için bilgi almak istiyorum ameliyat hangi hastenede yapıyorsunuz,maliyet nedir.ben daha önce burun ameliyatı oldum ama estetik degıl size resim atıp simülasyon da değerlendirme şansınız nedir tşk iyi günler

  Cevap Ver

  • Merhaba, umarım önceki ameliyatınız burunda çökme vb yol açmamıştır. Bu arada çizim programları ile vaatte bulunmanın yasal olmadığını belirtmek isterim. Çizim yapmak ile ameliyat yapmak aynı şeyler değil

   Cevap Ver

 • E. E.

  01/08/2018

  Merhaba burun ameliyatı olmak istiyorum fiyat Alman mümkünmüdür acaba ? KuZenim sizde ameliyat oldu ve çok memnun

  Cevap Ver

 • N. G.

  01/08/2018

  Merhaba burun estetiği maliyeti ne kadar. Ameliyat hangi hastanede yapılıyor. Bilgi verebilir misiniz? Daha önce hiç operasyon geçirmedim. Küçük bir yüzüm ve büyük bir burnum var.

  Cevap Ver

  • Merhaba, yüzün orantısında burun çok önemli. Kapalı yöntem ve doğal sonuçlar ile burun estetiği yapıyorum. Ayrıntılı bilgi için GSM 05332966625 ten ulaşabilirsiniz

   Cevap Ver

 • N. G.

  01/08/2018

  Merhaba burun estetiği maliyeti, ve ameliyatın hangi hastanede gerçekleşeceğini öğrenebilir miyim ?
  Ameliyat olmak istesem en erken hangi tarihi verebilirsiniz.

  Cevap Ver

  • Sıklıkla ve doğal sonuçlarla, dışarıda iz olmadan kapalı yöntemle burun ameliyatı yapıyorum. Randevu ve maliyet bilgisi için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Tuğrul

  26/08/2018

  Merhaba hocam,

  2010 yılında sadece nefes problemi nedeniyle kbb uzmanına,2012 yılı sonunda ise hem nefes probleminin devam etmesi hem de şekil bozukluğu nedeniyle burun ameliyatı oldum. Nefes problemim hala devam ediyor. Tomografi çektirdim,hem burun eti hem geniz eti varmış ve büyükmüş. Ayrıca kaburgadan kıkırdak alıp burna eklemek gerekiyormuş. Kısmetse tekrar ameliyat olup rahat rahat nefes alabilmeyi ve bunun yanında burnumdaki beni rahatsız eden şeklin de düzelmesini istiyorum. En çok istediğim de olacağım ameliyatın hayatımdaki son burun ameliyatı olması. Ne yazık ki bazı uzmanlar -kendilerine güvenemedimlerinden midir bilemedim- iyi bi sonuç alamazsın,daha kötü olur dediler. Komple yüz naklinin yapılabildiği bir çağda bu yorumu anlayabilmiş değilim. Bu durumdaki bir operasyon için fiyat bilgisi rica ediyorum. Teşekkür ederim

  Cevap Ver

  • Merhaba, öncelikle önceki ameliyatlarınızın sonuç almayı zorlaştırdığını düşünüyorum. Burun kısıtlı miktarda doku bulunan bir bölge ve kaburga kıkırdağı gerekecek kadar doku eksiği olması onarımın çok uğraştırıcı olacağını gösteriyor. Maliyet için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Y. O.

  03/09/2018

  merhabalar burun estetiği yaptırmak istiyorum ücret bilgisi alabilir miyim

  Cevap Ver

 • A. A.

  01/10/2018

  Mrb burun estediği 2005 yılında yaptırmışdım, şuan çok farklı buruna sahibim zaman la değişti burun modelim, ve tekrar dan estedik olmak istiyorum, ücret bilgisi alablirmiyim lütfen

  Cevap Ver

  • Merhaba, daha önceden geçitmiş olduğunuz ameliyatın durumu, şimdiki ameliyatı ve sonucunu etkileyecektir . Onarım gereken durumlarda standard maliyet vermek mümkün olmuyor. Lütfen GSM 05332966625 ten ulaşarak resim gönderin veya muayeneye gelebilirsiniz

   Cevap Ver

 • Cansu

  19/11/2018

  Merhaba, çene ve burun dolgusu maliyetiyle ilgili bilgi alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • Z. Ç.

  04/01/2019

  Merhaba, ben 2009 yılında burun estetiği oldum. Siz yapmıştınız ama şuan tekrar yaptırmak istiyorum. Maaliyeti hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • Z. Ç.

  25/02/2019

  Ben kemerli buyuk dusuk burna sahibim fiyat ve surecle ilgili bilgi alamk istiyorum

  Cevap Ver

  • Merhaba ben kapalı yani sadece burun içinden ameliyat yapabiliyorum. Süreç zor değil, 1 gece yatış sonrası taburcu olup, 1 hafta sonunda ateli alıyorum. Yalnız maliyet bilgisi için muayene veya GSM 05332966625 ten whattsapp tan da resim gönderebilirsiniz

   Cevap Ver

 • H. Ö.

  27/04/2019

  Merhaba burun estetiği olmak istiyorum ve araştırmalarim sonucunda sizinle karşılaştım
  en erken randevu tarihleri, ameliyat yapılacak hastane ve maliyeti hakkında bilgi alabilir miyim ?

  Cevap Ver

  • Merhaba
   Eğer vaka uygunsa kapalı rinoplasri yapıyorum, doğal sonuçlarla. Yanız resim veya muayene olmaksızın maliyet veya yapılacak işlem konusunda size bileği vermem mümkün değil, zira travmatik burunların tedavisi tamamen farklı. GSM 05332966625 ten bilgi be randevu alabilirsiniz

   Cevap Ver

 • F. A.

  10/12/2019

  merhaba, ben de bilgi alabilir miyim maliyet hakkında

  Cevap Ver

 • MOein

  31/12/2019

  merhaba.. ilk defa amaliyat olacam.. fiyati ogrenebilir miyim ?

  Cevap Ver

 • M. T.

  16/01/2020

  Meraba burun estetiği maliyet aralığı hakkında bilgi almak istiyorum

  Cevap Ver

 • B. Ö.

  20/01/2020

  Merhaba hocam. Ben 22 yaşındayım. Küçükken bir geniz eti aldırdım o zamanlar doktor burnumda kemik olduğunu, almak için kemik gelişiminin tamamlanması adına 18 yaşını beklemek gerektiğini söyledi. Şimdi nefes problemimi gidermek ve aynı zamanda burnumdaki kemerden kurtulmak istiyorum. Muayene ücreti ve ameliyat ücreti hakkında ortalama bir fiyat alabilir miyim?

  Cevap Ver

 • Y. B.

  25/09/2020

  Merhaba, acaba burun ameliyati icin fiyat araliginizi ogrenebilir miyim?

  Cevap Ver

 • Z. S.

  29/12/2020

  Merhabalar , bu yaz ameliyat olmak istiyorum ve şimdiden araştırma yapmaya başlıyorum ve operasyonun bana ne kadara mal olacağını bilmek dilerim o yüzden butun önemli bilgileri tanımak isteriyorum , gece nerde kalacağım klinikte mi yoksa oteldemi ?

  Cevap Ver

  • Merhaba fazla sayıda ve iyi sonuçlarla kapalı rinoplasti yapıyorum, eğer hasta da uygun ise. Daha önce travma veya ameliyat geçirip geçirmediği , nefes alma sorunu olup olmadığına göre maliyet belirleniyor . Ameliyat gecesi hastanede kalınıyor. Daha ayrıntılı ve hızlı bilgi iletmek üzere whatsapp 05332966625 ten ulaşabilirsiniz , size özelden mail de gönderiyorum

   Cevap Ver

 • İ. Ş.

  24/02/2021

  Merhaba ben 21 yaşındayım burun estetiği yaptırmak istiyorum. Burun kemerimi ve burun girişinde bir düşüklük bulunmakta onu düzettirmek istiyorum. Rica etsem bu konuyla ücret bilgisi alabilir miyim

  Cevap Ver

 • Zehra

  21/03/2021

  Merhaba burun ameliyat icin fiyat bilgisi alabilir miyim

  Cevap Ver

 • Ayla

  03/05/2021

  Merhaba ben burun ameliyati icin fiyat alabilirmiyim. Benim burnumun sizin yaptığınız operasyon icin uygun olup olmadigini fotoraftan anliyabiliyormusunuz zira istanbul disinda kalıyorum

  Cevap Ver

  • Merhaba fotoğraf gönderdiğimizde size fikir verebilirim . Şehir dışı veya yurt dışından birçok hastam var. Maliyet için size özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • G. A.

  22/11/2021

  Merhaba burun ameliyat icin fiyat bilgisi alabilir miyim?

  Cevap Ver

  • Merhaba , burun ameliyatı maliyeti, daha önce geçirilmiş ameliyat veya travma varsa değişebiliyor. Sağlıklı bilgi için 05332966625 den ulaşıp, arzu ederseniz resim göndererek net maliyet bilgisi alabilirsiniz

   Cevap Ver

 • M. A.

  18/12/2021

  Merhaba Sayın aylin hocam burun ameliyatı olmayı düşünüyorum eğrilik ve tıkanıklık vardır. Estetik ameliyat olmayı düşünüyorum ve bu durum hakkında bilgi almak isterim ve ameliyat üçret bilgisini verirseniz sevinirim hocam

  Cevap Ver

  • Merhaba. Hasta uygun ise kapalı rinoplasti yapmayı tercih ediyorum. Maliyet bilgisi için muayene veya whatsapp 053329666625 den resim gönderebilirsiniz

   Cevap Ver

 • Selin T.

  30/03/2022

  Merhabalar,
  Bende burun ameliyati icin fiyat almak istiyorum. Mumkunse mail atarak bilgi verirseniz cok sevinirim. Daha once burun ameliyati olmadim nefes problemim yok. Tamamen estetik amacli. Tesekkur ederim

  Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat