Vücut Estetiği

Bacak Estetiği

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATI

Biçimli ve uzun bacaklar tüm kadınların hayalidir. Düzgün bacaklar için iyi bir genetik mirasın yanı sıra, spor, bilinçli beslenme ve kilo kontrolü de önemlidir. Bunlara rağmen arzu edilen görünüm elde edilemiyorsa, plastik cerrahinin yardımı gündeme gelir. Estetik cerrahi ameliyatları ile bacak boyunun uzatılabilmesi mümkün olmasa da, istenmeyen bölgelerde yerleşmiş yağ birikintileri liposuction gibi yöntemlerle yok edilebilir, bacak boyunun daha uzun olarak algılanması sağlanabilir. İnce ve çarpık bacaklar ise, yağ ve dolgu maddeleri enjeksiyonları ile, veya kalıcı ve başarılı bir bacak protezi (implantı) uygulanması ile düzeltilebilir.

Bacakların basen, uyluk ve diz içi ve ayak bileği bölgelerindeki yağ birikintileri liposuction yöntemleri ile inceltilip şekillendirilebilirken, üst bacağın ince olduğu durumlarda genellikle yağ enjeksiyonları tercih edilir.

Alt bacak bölgesindeki incelik veya eğrilikler ise, günlük hayattaki kıyafet seçimlerinde bile zorluklar yaratabilmektedir. İnce bacaklar kalınlaştırılabilir. Bacak implantları uygun şekilde yerleştirilerek bacaklar arasındaki boşluk azaltılır, bacağın daha düzgün görünmesi sağlanır.

İnce ve Çarpık Bacakların Düzeltilmesi 

 
Kadınların özgüvenini zedeleyen şekil bozukluklarının başında gelir.İleri derecede çarpık bacakları pantolon ile bile gizlemek mümkün olmayabilir. Deformite, bazen sadece diz içlerinin altı hizasındaki oyuntudan ibarettir, bazen bacakların kemik yapısı düzgün fakat baldırlar çok incedir, bazen de ‘parantez bacak’ şeklindedir. Mevcut şekil bozukluğuna göre önerilebilecek yöntemler doktor muayenesi ile kararlaştırılır.
Dolgu maddesi enjeksiyonu; Hyaluronik asit içerikli hazır dolgu maddelerinden en sık kullanılanı hyla-corp ya da macrolane gibi dolgulardır. Ortalama kalıcılık süreleri 2 yıldır.. Bu dolgu maddelerinin en büyük avantajı ameliyatsız bir iyileşme dönemi olmadan hemen sonuç alınabilmesidir..Fazla miktarlarda kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir. En büyük dezavantajı kalıcı olmamalarıdır.
Yağ enjeksiyonu ve kök hücre transferi; Genellikle göbek etrafından alınan yağlar, özel bir işleme tabi tutularak gereken bölgelere enjekte edilir. Lokal anestezi ve sedasyon eşliğinde hastanede gerçekleştirilir. Enjekte edilen yağın % 60-70’i kalıcıdır.  Nadiren ikinci bir seans uygulamak gerekir. Özellikle diz içindeki girintilerde tercih edilebilir.
Bacak protezi (Baldır implantı); Meme protezine benzer şekilde silikondan üretilmiş implanlar ile baldır bölgesinde istenen hacim ve dolgunluk sağlanır. Kullanılan implantlar, ömür boyu kullanım amacıyla üretilmiştir.  Bacakların eğri olduğu durumda implantlar bacaklar arasındaki açıklığı azaltacak şekilde bacak iç yüzüne yerleştirilir. Baldır protezleri, simetrik ya da asimetrik yapıda, çeşitli boy ve hacimlerde olabilir. Genellikle kişinin bacak boyu uzunluğuna ve bacak inceliğine göre protez seçimi yapılır. Ben kadın hastalarımda genellikle simetrik protezleri tercih ediyorum. Böylece baldır bölgesinde estetik bir dolgunluk sağlanırken, erkek hastalarda kaslı bir görünüm elde etme amacıyla asimetrik protezleri tercih ediyorum.
Baldır protezleri hastanede ameliyathane şartlarında genel anestezi ya da sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında uygulanabilir. Operasyon ortalama 1 saat sürer.
Bacak protezlerini diz arkasındaki kat izi içinden yapılan küçük bir kesiden,  bacak arkasındaki kasların fasyasının altına,kasın üzerine yerleştirilir. Ameliyat sırasında hekim tecrübeliyse ve doğru ameliyat planında çalışıyorsa, hemen hemen hiç kanama olmaz. Tecrübeli ellerde komplikasyon oranı oldukça düşük bir ameliyattır. Ameliyat sonrası Hastaya özel bir kompresyon bandajı uygulanır,  aynı gün evine dönebilir , 1 haftalık bir istirahat genellikle yeterlidir.
Hastanın anatomisine uygun seçilmiş ve doğru uygulanmış baldır protezleri ile, daha dolgun, daha düzgün ve estetik açıdan daha güzel görünümlü bacaklar elde etmek mümkündür.

Hakkımızda

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Devamı için tıklayınız


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat