Meme Estetiği

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme, kadın vücudunda en önemli cinsel kimlik belirleyici organdır. Küçük memeler kadında psikoseksüel sorunlar yaratır. Büyük memelerin varlığında ise, bu sorunlara bir de beden sağlığını tehdit eden problemler eklenmektedir. Kadınlar özellikle genç kızlık çağlarında büyük memeler nedeniyle utanma, hareket güçlüğü, kıyafet seçiminde zorluklar gibi sıkıntılar yaşarlar. Bu sıkıntılara sırt ve boyun ağrıları, kamburluk, kollarda uyuşma, meme altında egzema ve pişikler de eşlik eder. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı boyun ve bel fıtıkları da oldukça yaygındır. Büyük memeli kadın, olduğundan çok daha kilolu ve yaşlı görünür, hareket etmekte ve istediği kıyafeti seçmekte zorlanır.

Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.Hastanın durumu değerlendirilerek 17-18 yaşlarından itibaren ameliyat planlanabilir.

İyi haber ise, günümüzde bu ameliyatların oldukça iyi sonuçlar vermesidir. Estetik meme küçültme ameliyatları hasta mutluluğunun en yüksek olduğu estetik ameliyatlardan birisidir. Estetik görünümün düzeltilmesinin yanısıra hastaya büyük oranda yaşam konforu da sağlar.

AMELİYAT ÖNCESİNDE

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor veya bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak istiyor iseniz bir plastik cerraha başvurmalısınız. İlk muayenede beklentilerinizi, açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Cerrahınız önce sizi dinleyecek, sizin kişisel hastalık hikayenizi ve aile hastalık hikayenizi öğrenecek, ardından sizi muayene edecektir. Bu muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb durumlar sizinle artışılacaktır. Anlamadıklarınızı cerrahınıza tekrar tekrar sormaktan çekinmeyiniz. Cerrahınız ameliyatın ayrıntıları hakkında size bilgi verecek, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında sizi aydınlatacaktır. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyat öncesinde yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Hastanın yaşına göre gerekirse ultrasonografi veya mammografi istenebilir.

Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır, 1 gün hastanede yatmak yeterli olacaktır. Ameliyat için gerekli kan tetkikleri aynı gün ameliyat öncesinde hastanede yapılacaktır. Ameliyat öncesinde hastaya uygun olarak seçilmiş ve tartışılmış tekniğe göre memede çizim ve planlama yapılmalıdır.Bu çizimler ameliyatın hızlıca tamamlanabilmesi için çok önemlidir.

AMELİYAT

Meme küçültme ameliyatları iyi sonuçlar alma ve sonrasında hızlıca iyileşebilme açısından cerrahın tecrübesinin çok önemli olduğu ameliyatlardan birisidir. Tecrübeli bir cerrah ameliyatı 2-2,5 saatte tamamlayabilir, böylece kan kaybı ve anestezi süresi azaltılmış olur.

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Meme başının yukarıdaki yeni yerine kaydırılması için. hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı kenarında bir iz olur. Buna ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru inen 5-6 cm. lik tek bir çizgi olur. Bu son zamanlarda uygulanan ‘Vertikal’ (dikine tek çizgi) yöntemidir ve tarafımdan ilk günlerden itibaren uygulanan bu yöntemle meme küçültmede kalabilecek en kısa izler elde edilir. Bu tek çizgi yöntemi yaklaşık her bir memeden 1000 gr ağırlığa kadar çıkarılması planlanan memelerde kullanılabilr.Daha büyük miktarlarda küçültme gerektiğinde ters T şeklinde bir iz kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur. Bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi,memenin büyüklüğüne,kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bir grup hasta üstsüz güneşlendiklerini ifade etmektedirler. Bazı özel durumlarda,ileri derecede büyük memelerde ,yukarda sıralanan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu takdirde ,meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır,bu ameliyatın izleri de yukarıdaki ameliyatlar gibi ters T şeklindedir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir.Ameliyat bitiminde hemen özel sütyen giydirir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir, ertesi gün hasta taburcu olmadan bunlar çıkarılır.Eriyebilen dikişler kullanılır, bunlar alınmaz. Özel sütyen korse 3 hafta giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 5-6 gün sonra işine dönebilir. 1 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATININ RİSKLERİ

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu ameliyatı olan kişilerin çoğunda, ameliyata bağlı problemler görülmese de sizin bunları bilmeniz önemlidir.

Kanama: Nadir bir durumdur, ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Ameliyat sonrası, memelere konan dren hem kanama olup olmadığını takip etmek, hem de az da olsa kanın meme dokusu içinde toplanmasını önlemek içindir. Ameliyattan 10 gün önceden itibaren kan sulandırıcı ilaçlar almayınız, bu ilaçlar kanama eğilimini arttırabilir.

Enfeksiyon: Son derece sıra dışı bir durumdur. Ameliyatın hemen başında koruyucu antibiyotik kullanılmaktadır.

Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir.

İzler: Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta nadiren hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir.

Yara iyileşmesinde gecikme: Nadir de olsa görülebilir. Meme derisinde veya meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman gerekebilir. Sigara alışkanlığı olanlarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır.

Meme hastalıkları: Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Emzirme: Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durum olabilir. Ben pratikte hastalarıma emziremeyeceğine hazırlıklı olmasını öneririm.Yine de bu genç yaştaki hastaların ameliyatına engel bir durum değildir.

Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten, özgüveni artıran,özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran ve onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Son güncellenme tarihi: 23.01.2019


Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

prof-dr-aylin-bilgin-karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, yurt içi ve dışı kongre ve panel konuşmaları vardır. Literatüre girmiş meme ve yüz estetiği yayınları bulunmaktadır. Özellikle meme estetiği, yüz estetiği, vücut kontur estetikleri (karın, bacak, kol germe) ve genital bölge estetiği ameliyatları konusunda deneyimli bir cerrahtır.
Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut’u Daha Yakından Tanıyın


İlgili Videolar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Soru ve Cevaplar

 • N. A.

  13/04/2018

  Merhaba Aylin hocam,

  Meme küçültme ameliyatı geçiren bir yakınım var, uzun süre dikiş ağrıları ile boğuşmak durumunda kaldı. Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Değerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevap Ver

  • Merhaba Nazlı hanım, çok sayıda Meme küçültme ameliyatı yapan bir hekim olarak, ben ve hastalarım için aşırı ağrının olağan olmadığını söyleyebilirim. Cerrahın seçtiği ameliyat tekniği ve bunun nasıl uygulandığı, ameliyat sonrası iyileşmede önemli. Ben öncesinde kan sulandırıcı ilaç ve katkıları, sigarayı kesmeyi öneriyorum. Sonrasında ise kol be omuz hareketlerinde bir hafta kadar fazlasından kaçınma öneriyorum. Bunlar sorunsuz iyileşmek için yeterli.

   Cevap Ver

   • Salih Ç.

    17/11/2022

    Eşim Meme küçültme ve karın germe op. İstiyor Tahmini fiyat Almam mümkünmü?

    Cevap Ver

    • Merhaba , Meme karın ameliyatları en sık yaptığım kombine ameliyat . Ancak maliyet hastanın kilosu ve tekniğe göre değişiyor . Sizi özelden bilgilendireceğim

     Cevap Ver

 • S. G.

  14/04/2018

  Hocam eşim büyük göğüsleri yüzünden sırt ağrıları çekiyor.Geçen hafta içinde de bununla ilgili fizik uzmanı hekim tedavi uygulanması için hekim tedavi süreci gerektiğini belirtti.Birinci sorum fizik tedavi olurken ameliyat olabilir mı?Yoksa beklemesi mı gerekir?ikinci sorum işe herkesin kafasında olan bir sorun ılan bu ameliyatın maliyeti ne kadar?Aşağı yukarı bu ameliyatın maddi maliyeti hakında bilgi verirseniz çok iyi olur.İyi günler diler saygilarimi sunarım.

  Cevap Ver

  • Merhaba Sedat bey, büyük memelerin sağlığa olan olumsuz etkisi çok fazla. Şimdilik fizik tedavi gerekiyor, sonrasında omurga ve bel fıtığı problemleri eklenebilecek . Ameliyat en iyi çözüm ve fizik tedavi sırasında da gerçekleştirilebilir . Maliyet bilgisi burada patlaşamıyoruz ama size mail atıyorum

   Cevap Ver

 • A. Y.

  16/04/2018

  Meme küçültme ameliyatı ne kadardır bilgi verirseniz sevinirim

  Cevap Ver

 • S. Y.

  16/04/2018

  Merhaba bende göğüs küçültme ameliyatı olmak çok istiyorum fakat 4 yıl önce olan arkadaşımın hemen sonrasında aşırı ağrıları olduğunu kollarını kaldıramadığını söyledi gözüm çok korktu hastane iğne fobim var öğretmenim göğsüm 80 DD çocukluğumdan beri hep büyük genetik 2 çocuğum var küçüğü 7 yaşında hangi hastanede ameliyatı yapıyorsunuz ve fiyat bilgisi bende rica edebilirmiyim☺️

  Cevap Ver

  • Merhaba Seçil hanım, Meme küçültme benim en çok yaptığım ameliyatlardan. Ameliyat sonuçları, sonrası ve iyileşmesi cerrahi teknik ve cerrahım tecrübesi ile çok ilgili. Ben masa başı çalışan hastalarımın 5. Günden itibaren işe dönebileceğini belirtiyorum . Korktuğunuz kadar ağrılı bir süreç değil, fiyat bilgileri için mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Havva

  17/04/2018

  Emzirme ve hızlı kilo verme sonrası göğüs içinde boşalma oldu. Göğüslerimi büyütmek istiyorum. Hamile kalmayı düşündüğüm için kas altına yapılandan tercih ederim. En azından ortalama bir fiyat öğrene bilir miyim?

  Cevap Ver

 • B. B.

  21/04/2018

  Merhaba 24 yaşındayım son bir yıldır sırtımdaki ağrılardan dolayı ameliyat olmak istiyorum işe dönüş süreci nasıl oluyor bir arkadaşım 2 yıl önce ameliyat oldu hala ara ara ağrıları oluyor. Bir de özel şirkette çalışıyorum ve ameliyatı karşılamıyor estetik olarak tanımlıyor. Bunun içinde görüşebilir miyiz sizinle. Maliyet nasıl olucak? Teşekkürler

  Cevap Ver

  • Merhaba Beren hanım, Meme küçültme ameliyatının yaşam konforunuza katkısı çok fazla olacaktır. Bu ameliyat hekim tecrübe ve tekniğinin önemli farklar yarattığı bir ameliyattır. Benim hastalarımın ameliyst sonrası işe dönüşü, masa başında çalışanlar için 5 5gün civarındadır. Estetik ameliyat grubunda olduğundan kurum ödemesi yapılmamaktadır. Maliyet bilgileri için size ayrıca mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • D. Ç.

  24/04/2018

  Aylin hocam merhaba.
  Ben 24 yaşındayım. Çok zayıf olmama rağmen memelerim yapısal olarak aşağıda ve büyük. Daha önce bir hekime muayene oldum ancak bekar olduğum için ileri dönemde emzirmem de sorun olabileceğini söyledi. Bu ameliyat için sadece bundan korkuyorum ve risk ne kadar büyük merak ediyorum. Çünkü anne sütünün faydalarını düşününce emziremezsem ileride vicdan azabı çekmekten korkuyorum. Diğer yandan meme büyüklüğüm psikolojik olarak bana sorun yaratıyor. Sizde nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkürler

  Cevap Ver

  • Merhaba Dilan hanım,17 yaş ve hatta az sayıda da olsa daha genç yaşta Meme küçültme ameliyatı yaptığım hastalarım var. Emzirmeyi koumaya yönelik teknik seçiyorum, yine de azalma olabilir . Yine de fayda zarar ilişkisine bakıyoruz. Birkaç çocukla planlayabilirsiniz, bu nedenle ameliyatı çok ertelemek zorunda kalabilirsiniz , oysa büyük memeleri taşımanın vücudunuza ve psikolojinize birçok zararları var. Ayrıca hiç ameliyat olamamış kadınların da hepsi emziremeyebiliyor. Tıp onaylıyor, yaşam kalitesini çok düzeltiyor, ben tine de ameliyat planlamanızdan yanayım

   Cevap Ver

   • D. Ç.

    25/04/2018

    Teşekkür ederim Aylin hanım. Bahsettiğiniz emzirmeyi korumaya yönelik tekniği şu an bütün hekimler kullanıyor mu peki? Sizi bir arkadaşım önerdi fakat ben Ankara’da okuyorum. Ankara’da önerebildiğiniz bir hekim var mıdır? İyi günler.

    Cevap Ver