labioplasti-nedir-e1547707106202.png

Labioplasti, kadın genital organında iç dudaklarda (labium minora) doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan estetik cerrahi ameliyatına verilen isimdir. İç dudaklar yapısal olarak sarkık, büyük veya asimetrik olabilir. Bu durum yapısal genetik faktörlere bağlı olabildiği gibi, doğum sonrası veya aşırı kilo vermeye bağlı da olabilir. Her durumda genç kız veya kadın için gerek görünüm bozukluğu, gerekse fonksiyon açısından sıkıntı vericidir.

Labioplasti Neden Yapılır?

Genital bölgede dış dudakların hafifçe dolgun ve iç dudakları örter durumda olması arzu edilen bir görünümdür. Dış dudakların arasından taşan, sarkık ve buruşuk görünüm, birçok kadının özgüvenini zedeler, kendini beğenmemesini hatta cinsel ilişkiden kaçınmasına yol açar. Bu durumun fonksiyonel açıdan da birçok sakıncaları vardır. Kıyafet ve mayo seçiminde zorluğun yanı sıra, iç dudaklarda bolca bulunan salgı bezleri ve bölgenin kıvrımlı yapısı nedeniyle hijyen zorlukları yaratması ve koku üretmesi en can sıkıcı etmenlerdir. Ayrıca iç dudaklar sarkık ve büyük olduklarında, cinsel ilişki sırasında da vajinaya doğru girip çıkabilir, çamaşıra sürtünerek ağrı ve hassasiyet yaratabilir. Bu şikayetlerden kurtulmanın tek yolu, nispeten basit bir cerrahi girişim olan labioplasti ameliyatıdır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu basit bir cerrahi girişim olsa da, sonuçta bir ameliyattır. Ameliyatı kimin yapacağı, hangi tekniği kullanacağı, nerede ve ne koşullarda gerçekleştirileceği, alınacak sonuç açısından çok önemlidir. İç dudaklar, kadın dış genital organının bir parçasıdır ve estetik kaygıların ağırlıkta olduğu bir vücut bölgesidir. Görünümün iyileştirilmesi kadar, duyunun da korunması önemlidir. Bu nedenle benin önerim mutlaka bu konuda tecrübeli bir plastik cerrahi uzmanının bu işlemi gerçekleştirmesidir.

Vücudun oransal olarak küçük bir bölgesini oluştursa da, sonuçta ehil olmayan ellerde cinselliği ve hasta konforunu bozacak sonuçlar ortaya çıkabileceği için, mutlaka ehil ellerde ve doğru koşullarda, hastaya uygun teknikle yapılmalıdır. Yine aynı şekilde, her cerrahi girişimde olduğu gibi sterilizasyon ve temizlik, enfeksiyon komplikasyonunu önlemede en önemlisidir. Çok önemli bir nokta da, bana göre bu operasyon mutlaka genel anestezi veya sedasyon ( anestezinin yüzeyel bir türü, hasta hiçbir şey duymaz) altında ve mutlaka hastane koşullarında yapılmalıdır. Bu maliyeti bir miktar etkileyebilir, ama lokal anestezi iğneleri bile bu hassas bölgede yoğun ağrı uyandırabilir, hasta konforu sağlanmadan hekimin de rahat çalışması mümkün olmaz, alınacak sonuç da bundan etkilenir.

Ameliyat için çok eskiden beri yapılan, basitçe dış dudaklardan dışarı taşan dokunun kesilip alınması ve uçların yan yana dikilme yöntemi, hala birçok hekim tarafından kullanılmakta. Bu teknikte sonuç birçok hasta için tatminkar estetik görünüm sağlamıyor, dikiş hattı dışarıdan görünüyor ve bu dalgalı görünüm doğal olmaktan uzak. Üstelik de iyileşme döneminde kesi hattı çamaşır ile direkt temas ettiğinden, iyileşme döneminde bir süre sızılar hissediliyor. Daha az sayıda ama daha tecrübeli hekimler tarafından uygulanan kama (wedge) tekniğinde ise, iç dudakların orta ya da vajene yakın bölümünden pizza dilimi şeklinde doku çıkarılarak burası dikişlerle yaklaştırılıyor. Bu işlem sonucunda hem estetik görünüm çok daha doğal ve güzel oluyor, hem de kesi hattı dış ve iç dudaklar arasındaki katlantıda yer aldığıiçin iyileşme dönemi ağrısız ve konforlu geçiyor.

Ben muayenehaneme labioplasti isteğiyle başvuran hastalarımı, uygun gördüğüm özel hastanede sedasyon ve aynı zamanda lokal anestezi altında ameliyat ediyorum. Operasyon günübirlik, 30-40 dakika arasında sürüyor, sonrasında hastam odasında birkaç saat dinlendikten sonra, rahatlıkla tek başına hastaneden ayrılabilir. 

Labioplasti Sonrası İyileşme Nasıl Oluyor?

Ben hastalarıma birkaç gün hafif tempo ile işlerine devam etmelerini öneriyorum. Ameliyat sonrası bakım kolay. İçme suyuna karıştırılan bir dezenfektan ile tuvalet sonrası yıkama öneriyorum. Birkaç gün duş almayı önermiyorum. Cinsel olgunluk çağındaki hastalara, 4 hafta kadar ilişkiden kaçınmalarını öneriyorum. İyileşme oldukça kolay ve hızlı.  

Kadında Genital Estetik

Önemli Bilgiler

Labioplasti, ergenlikten sonra her yaştaki kadın hastaya uygulanabilen bir operasyon. Kızlık zarı ve bekaret ile hiç ilgisi yok, çünkü bu anatomik yapı vajina girişinden içeride.

Ben labioplastiyi sıklıkla meme, karın gibi ameliyatlarla bir arada yapıyorum, kombine ameliyatlar sırasında yapılabilir.

Genital bölgede vajina daraltma veya dış dudaklarda da sarkma veya hacim kaybı varsa, bu bölgelere de aynı anda müdahale etmek mümkün. Hatta özellikle zayıf kadınlarda ve menopoz sonrası hacim kayıplarında sıklıkla dış dudaklara yağ enjeksiyonu da eklemekteyim. Bu işlem, hem iç dudakların gizlenmesi için iyi bir fikir, hem de iç dudakların gereğinden fazla küçültülmesi için bir önlem. İç dudaklar fazla küçültüldüğünde vajina girişi korumasız kalıyor ve tekrarlayan enfeksiyonlar, görünüm bozuklukları ortaya çıkabiliyor

Bu operasyon sırasında duyu kaybı yaşanmaz. Klitoris etrafındaki deri bollukları gerekirse daha uzak bir noktadan azaltılır, çoğu vakada da gerekli değildir.

Sonuçta labioplasti ameliyatı, kadında özgüveni artıran, hijyeni sağlayan ve konforu iyileştiren bir operasyondur. Tecrübeli ellerde gerçekten hasta memnuniyeti yüksektir.

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Üsküdar Kız Lisesi’ni ve 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Estetik Plastik Cerrahi Derneği, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği üyesidir.


Soru ve Cevaplar

 • P. K.

  26/02/2020

  Labioplasti
  Merhabalar labioplasti ameliyatı ile ilgili fiyat ve bilgi almak istiyorum
  Teşekkürler

  Cevap Ver

  • Merhaba labioplasti sık yaptığım, hasta konforuna çok katkı sağlayan bir ameliyattır. Kullandığım inferior wedge tekniği ile iyileşme çok hızlı ve ağrısız olmakta, kozmetik görünüm de son derece iyi olmaktadır. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.


© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat