göğüs-büyütme-rehberi-e1547894206460.jpg

Göğüs büyütme en sık, en güzel estetik sonuçlarla ve kalıcı bir şekilde, meme protezi ameliyatı ile yapılır. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle, silikon meme protezlerinin kalite ve güvenilirliğinin artması, şekil ve boyut seçenekleri, anestezinin gelişmesi, moda endüstrisi ve güzelliğe olan merak, meme protezi ameliyatları ile göğüs büyütmenin çok artmasına yol açmıştır. Güzel görünümlü, vücut ile orantılı, dik göğüsler, kadında özgüveni büyük oranda artırmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme dokusunun yeterince gelişmemiş olması, doğum ve emzirme sonrası meme hacminde azalma,  kilo kaybı sonrası küçülme gibi nedenlerle, çok sayıda kadın göğüs büyütme seçeneklerini araştırmaktadır. Kadın ve erkeği ayıran en belirgin cinsel kimlik organı olan memenin kadın için çok önemli olması da gayet normaldir. Geçici süreli dolgu malzemeleri veya hastanın kendi yağı ile yapılan uygulamalar mümkün olsa da, göğüs büyütmenin en sağlıklı, estetik olarak güzel ve kalıcı yolu, meme protez ameliyatıdır.

Bu operasyon sırasında eğer hastada doku eksikliği yanı sıra deri bollukları da varsa, izler biraz daha uzatılarak meme dikleştirme (mastopeksi) de yapılır, meme başı yukarıya alınır, asimetriler varsa düzeltilebilir veya doğuştan gelen keçi memesi (tuberöz meme) gibi deformiteler de onarılabilir. Bu amaçla, hastanın oranlarına ve arzusuna uygun seçilmiş silikon meme protezleri kullanılmaktadır.

Silikon Meme Protezi Nedir?

Dış kılıfı kauçuk kıvamında silikon olan protezlerin içinde jel kıvamında silikon veya tuzlu su (serum fizyolojik) bulunmaktadır. İçi tuzlu su dolu olan protezler, ameliyat sırasında sıvı ile doldurulur. Kılıfları daha serttir, daha küçük kesi ile yerleştirilebilmelerine karşın, zamanla içindeki sıvıyı sızdırıp hacim kaybedebilirler. Dokunmakla da kıvamları daha serttir.

Bu gibi nedenlerle kişisel tercihim silikon jel dolu meme protezleri kullanmaktır. Silikon jel dolu protezlerin içinde de iki tip vardır, akışkan ve akışkan olmayan (cohesive gel). İkinci tipte olanlar, kesici cisim ile delinse dahi, silikon içeriği kılıfın dışına çıkmamaktadır. Daha yeni jenerasyon olan bu tipte jel ile dolu olanlar, şu anda benim de tercih ettiklerim. Jel dolu protezler dokunmakla da oldukça doğaldır, kasın altına da konduklarında dokunmakla anlaşılması hemen hemen mümkün değildir.

Damla (Anatomik) Protez Nedir? Kimlere Uygundur?

Meme protezleri şekil olarak başlıca iki tiptir. Kadınlar arasında damla adı ile anılan şekildeki protezler daha çok dekolte bölgesi dolgun hastalar için uygundur, memenin alt bölgesini daha çok doldururlar. Zaman içinde bulundukları yerde dönebilme riskleri vardır, bu da memede asimetriye yol açabilir. Yuvarlak meme protezleri ise, dekolte bölgesinde dolgunluk arzu edildiğinde tercih edilir. Özellikle kas altında kullanıldığında dekolte bölgesinde hoş bir dolgunluk sağlarlar.

Silikon Protez Nereye Yerleştirilir?

Meme protezi, meme başı, koltuk altı, meme altı, göbek deliğinden yerleştirilebilir. Tuzlu su ile şişirilen protezler için koltuk altı veya göbek deliği etrafı uygun iken, jel protezler için meme altı çizgisinden girişim daha sağlıklıdır.

Kişisel tercihim, duyunun ve emzirmenin korunması adına, protezin meme altı çizgisinden yerleştirilmesidir.  Nereye konacağı ise basitçe iki ana bölge olarak özetlenebilir: kas altı ve kas üzeri. Kas zarı altı ve ikili plan (dual plan) seçenekleri de vardır. Yapılan muayene sonrası hastanın anatomisine uygun plan doktoru tarafından önerilecektir.

Meme Büyütme Ameliyatında Uygun Protez Nasıl Belirlenir?

Günümüzde pek çok boyut ve yükseklikte meme protezleri vardır. Önemli olan hastayı mutlu etmek etmek, ama aynı zamanda da konforla ve sağlıklı bir şekilde taşıyabileceği göğüslere sahip olmasını sağlamaktır. Hastayı dikkatle dinlemek, muayene etmek ve sonrasında kendi anatomisine benzer, onay vermiş hastaların sonuçlarını paylaşmak, en önemli noktalardır.

Protez boyutlarını seçerken, hastanın isteği göz önünde bulundurulur. Omuzları, kalça genişliği, boyu ve en önemlisi göğüs kafesinin genişliği, boyut seçiminde önemlidir. Sonuçta protez boyutu arttıkça, çapı da artmaktadır. Göğüs kafesi dar bir kadına kollarının üzerine taşacak boyutta protez seçildiği zaman, konforla taşıyamayacağı açıktır. Bu durumda protezin yüksekliğini artırmak planlanabilir.

Kişisel tecrübeme göre çoğu kadın dekoltede abartılı olmayan bir dolgunluktan hoşlanıyor. Doğal görünümlü göğüsler için aşırı büyük boyutlara gitmeyi onaylamıyorum. Bana başvuran birçok hastam, muayeneye dolgulu sütyenler ile geliyor, kendi memesinin bu görünüme oranla nasıl olmasını istediğini soruyorum.

Üzerindeki sütyenin içini hangi boyutun dolduracağını bilmem, kadın cerrah olmanın avantajı. Bilimsel yayınlar ve plastik cerrahi kitaplarında sütyen ölçüsü ve meme protez boyutlarının ilişkisi hakkında bir bilgi yok. Burada gerçekten aynı dilden konuşabilmek, arzu edilen sonuca ulaşmada önemli faktör.

Göğüs büyütme ameliyatında  yapılabilecek en büyük hata, meme başı ideal mesafenin epeyce altında ve deri bolluğu da bulunan hastaya, izlerin daha kısa olması adına, taşıyamayacağı boyutta protez kullanmaktır. Memedeki izler kısa sürede solar, oysa orantısız büyük memeler hastayı kilolu ve yaşlı gösterir, üstelik konforlu da değildir. Hekimin tecrübesinin sizi yönlendirmesine izin verin, eğer aklınızda hala sorular varsa, başka hekimlerden de görüş alabilirsiniz.

Hasta memnuniyetinin çok yüksek oranda olduğu bu ameliyat kadının özgüvenini önemli derecede artırmaktadır. Başarılı sonuçlar için hasta- doktor iletişimi en önemlisidir.

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Üsküdar Kız Lisesi’ni ve 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Estetik Plastik Cerrahi Derneği, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği üyesidir.


Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.


© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat