Lipödem Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

lipödem-nedir-nasıl-tedavi-edilir-e1548742235594.jpg

Lipödem, ‘ağrılı yağlanma sendromu’ olarak da adlandırılmaktadır. Kalça, uyluk, alt bacaklar ve bazen de kollarda yağ ve sıvı birikmesine bağlı anormal şişliktir. Şişlikler simetriktir, basmakla ağrılıdır, kolay morarır. Ayaklar şiş değildir. Hastaların hemen hemen hepsi kadındır ve genetik geçiş de vardır. Batı toplumlarına % 11-18 oranlarında kadın hastada görüldüğüne dair yayınlar vardır.

Ergenlik civarında ortaya çıkar, diyet ve spor yetersiz kalır, bunlar ancak ameliyat sonrası destek tedavisinde önemlidir. Lipödem ilerleyici bir hastalıktır, son evrelere gelindiğinde bu tabloya lenfödem de eklenir, ameliyat önerilmeyecek hale gelir.

Lipödem tıpta tanısı nispeten yeni konmuş ve tedavisi yeni belirlenmiş bir hastalıktır. Toplumun ve sağlık profesyonellerinin bu hastalık konusundaki farkındalığının az olması nedeniyle, hastalar diyet ve egzersiz önerileriyle zaman kaybedip, giderek artan şiddette yaşam kaliteleri etkilenir.

Diyet veya spor yapmakla vücudun üst bölümleri zayıflar, şekillenir fakat lipödemli bölgeler incelmez. Hasta kilo aldığında tablo daha da ağırlaşır, kilo verdiğinde ise ortaya çıkan orantısız görünüm nedeniyle psikolojik sorunlar ve yaşam konforunda bozulmalar da ortaya çıkar. Tedavisi cerrahidir, ama bu kronik hastalığın kontrolünde ameliyat sonrası diyete dikkat etmek ve düzenli spor yapmak da önemli destekleyicidir.

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Lipödem önecelikle bacakları tutan, kalça, basen, kasık, diz içi, alt bacak, ayak bilekleri ve bazen de kollarda yerleşen, diyet ve spora dirençli bir yağ doku hastalığıdır. Ayaklar ve eller etkilenmez. Erken evrelerde sadece orantısız yağlanma şikayeti vardır, estetik kaygılar ön plandadır. İlerleyen evrelerde lipödemli bölgelerde acıma, ağrı, deride morluklar, ağırlık, eklem sorunları, hareket güçlüğüne bağlı obezite, psikolojik sorunlar,  varis ve lenfödem de tabloya eklenir. Bu evreye ulaşan lipödem, artık hastanın yaşam konforunu ve sağlığını ciddi olarak bozmaya başlamıştır.

Huzursuz eden ağrılar, hareket güçlüğü, kıyafet bulmada güçlük, en yaygın şikayetlerdir. Bacak ağrısı ve şişlikler nedeniyle sıklıkla damar cerrahına başvurulur. Hastalığın sonucu olarak bu vakalarda varis de sık görülür. Hastalığın 4 evresi olduğu öngörülür. Son evrelere doğru, lipödemli dokuda lenfödem de gelişmeye başlar. Aşırı yağlanma sonucu lenfatik yetersizlik lenf dolaşımının bozulmasına, şişliklerin artmasına ve sert kıvamlı hale gelmesine yol açabilmektedir.

Lipödem Neden Olur?

Nedeni kesin olarak bilinmese de, genetik olarak geçtiği anlaşılmıştır, hastalığa ait gen tespit edilmiştir. Hastaların özgeçmişlerini sorgularken sıklıkla anne, kız kardeş, hala babaanne gibi akrabalarında da bulunduğunu öğreniyoruz, hatta hatırı sayılır oranda anne-kız veya kız kardeşler  vakalarım oldu.

Lipödem Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis konabilmesi için hastanın geçmişten itibaren sorgulanması, ve mutlaka bu konu ile özellikle uğraşan plastik cerrahi uzmanına muayene olunması gereklidir. Kesin tanıda ve evre tespitinde fizik muayene çok önemlidir. Teşhis muayene ile konur, nadiren MR tetkik istemek gerekir.

Lipödemli Hastalar için Diyet ve Spor

Lipödem diyete dirençli bir hastalık olarak bilinir.kilo vermek mümkündür, ama lipödemli bölgeler incelmez.Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan yangı giderici ve ödem atıcı diyet planlanabilir.

Alkol alımının şikayetleri artırdığına dair bulgular var. Dizlere ve eklemlere yük bindirmeyen yüzme (ben mutlaka ameliyat sonrasında da öneriyorum), yürüyüş, bisiklet gibi dolaşımı hızlandıran sporlar önerilir.

Lipödem Tedavisi Nasıldır?

Lipödemin medikal tedavisinde, vücutta su tutulmasını azaltan tuz kııstlaması ve dolaşımı artırmak amaçlı egzersiz önerilmektedir. Basınçlı çoraplar hastayı rahatlatır, manuel lenf drenaj masajı ağrıyı hafifletmede etkilidir. Bu önlemler kesin tedavi sağlamaz, hastayı kısmen rahatlatır ve hastalığın seyrini yavaşlatabilir. Etkili tedavi, sorunlu yağ dokusunun liposuction benzeri ameliyatla mümkün olduğu kadar azaltılmasıdır. Ancak lipödemde yağ alınması, normal dokulu bir bireyden yağ alınmasından farklı prensipler içerir.

Klasik liposuction normal yağ dokusu azaltılmasında etkili iken, lipödemli dokulardan azaltma sağlamak için, toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olduğu VASER yardımlı liposuction çok daha doğru bir seçim olmaktadır. Ayrıca, belirli bölgelerden fazlaca miktarda yağ eksiltileceği için, bu teknolojik cihazlar ile aynı seansta derinin de sıkılaştırılması gerekir.

Normal liposuction ile böyle bir fayda sağlanmaz. VASER ile ameliyat sırasında yağlar eritilerek uzaklaştırılır, vücuda istenen kontur verilir ve teorik olarak yağlar eritildiği için emboli riski minimum veya yoktur. Uygulama sırasında kılcal damarlar daha fazla korunabildiği için, daha fazla miktarda yağ azaltılabilir.


VASER Liposuction Ameliyatı – Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

Lipödem Ameliyatının Sonrası Nasıldır?

Ameliyat hastane koşullarına yapılır ve genellikle ertesi gün hasta taburcu edilir, erken hareket tavsiye edilir. Ben kısa aralıklarla ayağa kalkıp yürüme öneriyorum. Ameliyat sonrası giydirilen özel korse, en az 6 hafta süre ile kullanılır, hastalar bu korseler ile oldukça rahat ettiklerini ifade eder.

En erken tavsiye ettiğim spor yüzmedir, gerçekten ödemlerin hızla azalmasında ve dolaşımın artmasında, hızlı iyileşmede rolü çok. Korsenin çıkmasına yakın, belirli bir süre el ile lenfatik drenaj masajı da öneriyorum.

En önemlisi ise, lipödemin kronik bir hastalık olduğu unutulmamalı. Ameliyatın yanı sıra, kilo alımını önleyecek uygun diyetin hep sürdürülmesi, düzenli sporun hayatın bir parçası haline getirilmesi. Bu sayede lipödem hastasının yaşam kalitesi ve estetik görünümü de üst seviyelere ulaşmış olacaktır.

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Üsküdar Kız Lisesi’ni ve 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Estetik Plastik Cerrahi Derneği, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği üyesidir.


Soru ve Cevaplar

 • N. L.

  22/02/2019

  Merhaba Hocam lipödem ameliyatı
  fiatı ne kadardır?

  Cevap Ver

  • Merhaba lipödem farklı evrelerde ve vücudun farklı bölgelerini , kol, alt bacak, üst bacak gibi, tutmuş olabilir . Buna göre ameliyat maliyeti de değişiyor. GSM 05332966625 ten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

   Cevap Ver

  • Nurcan

   04/02/2023

   Merhabalar hocam lifödem var ,vucudum.dan yaģları aldırmak istiyorum. Agrılarım çok(?)bunun fiatı .nedir (?)parasını kendim ödemek istiyorum teşekkürler

   Cevap Ver

 • S. D.

  11/04/2019

  Merhaba Sayin hocam,
  benim lipödem hastasi oldugum yeni farkedildi. 2. Evredeyim. Iki sene düzenli spor yaptim (haftada 3 kez). Bu 5 ayda 8 kilo verdim ve 2 sene koruyabildim kilomu. Bir iki kilo alip verdim ama beni rahatsiz etmiyordu. Sporu azaltim. ve gecen sene sonbahardan sonra kizlica kilo almaya basladim. Ben diyete basladikca kilo aldim, Sonuc olarak 7 ayda 16 kilo aldim. Bir aydan beri tam boy ayaklara kadar korse giyiyorum, agrilarim ondan dolayi gecti, fakat görsel olarak cok rahatsiz oluyorum. Istedigim gibi hareket edemiyorum.
  Liposaksen yaptirmak istiyorum.
  Ayni anda birkac bölgeden yag aliniyormu ve max. kac litre aliniyor? Bir bilgi almak istiyorum.
  Beni asiri rahtsiz eden kalcalar ve dizüstü, aslinda tüm üst bacak.
  Fiyat konusuda bi bilgi verebilirseniz sevinirim. Tabiki tam net bir fiyat beklemiyorum.

  Son sorum, ameliyati siz mi yapiyorsunuz? Bir bayan tarafindan ameliyat olmak isterim.

  Sevgi ve Selamlarla

  Cevap Ver

  • Merhaba , lipödem oldukça yaygın olmakla birlikte tıpta tanısı yeni konan, teşhiste geç kalınan bir hastalık. Hastaların çoğu sizin gibi sürekli diyetler yapıyor ama ne yazık ki sonuç alamıyor . Ben VASER liposuctiom cihazını da kuşanarak çok sayıda başarılı ameliyat yapıyorum, şu anda tek çare bu ve hastalarım çok memnun. Ameliyatı tabii ki ben yapıyorum, daha önemli bir işim yok, ekibimin tümü de bayan zaten. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

   • G. A.

    06/02/2020

    Hocam merhabalar bende bu ameliyet ile fiyat bilgisi alabilir miyim lütfen

    Cevap Ver

    • Merhaba, lipödem zayıf veya fazla kilolu hastalarda üst bacak , alt bacak ve kolları da tutabilen hastalık. Ameliyat maliyeti bölge sayısı ve hastanın kilosu ile de değişiyor. Maliyet bilgisi için , resim de göndererek Gsm 05332966625 ten ulaşabilirsiniz , whatsapp da kullamanbilirsinz

     Cevap Ver

   • E. K.

    05/04/2020

    Merhabalar Esra ben 21 yaşındayım Boyum 166 kilom ise 86 üst tarafım ince gelirken alt tarafımda yani basen ve üst bacaklarım aşırı kilolu ve görüntü olarak cok farkli duruyorum yandan üst bacaklarım dışarı fırlaysak gibi bana da fiyat verirmisiniz ?

    Cevap Ver

    • Merhaba , tam olarak lipödemi tarif ediyorsunuz, kilonuz da fazla. Burada maliyet patlaşamıyorum, ama zaten maliyet çalışılacak bölge sayısına göre belirleniyor. Whatsapp 05332966625 tennulaşanilir ve resim de gönderebilirsiniz , maliyeti iletirim

     Cevap Ver

 • T. A.

  18/06/2019

  Selamlar ben yillardir kilo vermeye çalışıyorum 120 kilodan 5 sene ugrastan sonra 87 ye kadar düştüm bacaklarimda degisiklik olmamasi beni hayata küstürdü.tedavi ve fiyat hakkinda bilgi almak istiyorum lutfen dönüş yaparmisiniz

  Cevap Ver

 • A. N.

  29/11/2019

  Iyi günler hocam. Benim oldukça düşük bir vücut kitle indeksim var, oldukca zayıfım ama bacaklarim (ozellikle diz üstü) kiloma göre oldukca kalın ve kilo verdiğimde bile değişim olmuyor. Lipoodem teshisi konulmuş değil aslinda. Sadece Fiziksel yapımı estetik bulmadığım için bu ameliyatı önerir misiniz yoksa normal hayatımı cok da zorlastirmadigi icin düşünmemek daha mi mantıklı? Önerinizi merak ediyorum.

  Cevap Ver

  • Merhaba, kilo vermenize rağmen orantısal olarak incelemeyen bacaklar lipödem düşündürüyor , ayrıca lipödemi olan oldukça zayıf hastalarım da var. Estetik olarak rahatsızlık yaratması da geçerli bir ameliyat nedenidir, özellikle günlük hayatta kıyafet zorluğu yaratıyorsa . Zaten her durumda VASER liposuction uyguluyoruz, kilosu düşük olanlarda ameliyat oldukça rahat geçiyor. Başka bir durum ise, eğer lipmdeminiz var ise ilerleyen bir durumdur, en azından tanı koymak için başvurabilirsiniz

   Cevap Ver

 • A. N.

  30/12/2019

  İyi günler hocam. Konu ile ilgili okuduklarım bu rahatsızlığı yaşadığımı farkettirdi bana. Her zaman Zayıf olmama rağmen belden aşağı bölgelerimde ergenlik dönemimle başladığını düşündüğüm yoğun bir yağlanma ve selülit oluşumum var. Şu anda 39 yaşındayım. 1,68 boyunda 58 kg ağırlığındayım. 22 yaşımda(52 kg civarıydım) ilken basen liposakşın oldum fakat sonrasında varislerimde artış olduğunu hissettim. 35 yaşıma (58 kg )geldiğimde kilo almamama rağmen bacaklarım ve kalçam rahatsız edici şekilde şişmeye ve selülitlerim iyice artmaya devam etti. Bunun üzerine üç yıl önce Diz çevresi ve iç bacaktan liposakşın oldum fakat sonuç beni mutlu etmedi. Çünkü iki bacağımın şekli orantısız oldu ve aynı sorun kalça ve üst bacakta devam etti. Tekrar liposakşın yaptırmak beni korkutuyor. Tekrar ameliyat bu rahatsızlığı tedavi eder mi, daha önceki operasyonlardan dolayı zararı olur mu ?Bu şekil bozukluğu düzelir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap Ver

  • Merhaba,lipödem olduğunuz anlaşılıyor, önceki ameliyatları yaptırmamış olmanız tabii ki daha iyiydi. Lipödem in şu andaki tek tedavisi VASER liposuction ile müdahale. Bu normal liposuction dan çok farklı, yağ hücreleri ultrason enerjisi ile tahrip ediliyor ve alınıyor. Tekrar da nüks görülmüyor. Fayda göreceğiniz kesin ama önceki degormitelerin ne derece düzeleceğini ancak muayene ile söyleyebilirim, yani özetle lipödem tedavisi için başarı vadederim, ama ameliyat hatalarını düzeltmek için, ne derece hasar olduğunu görmek gerek

   Cevap Ver

 • D. T.

  10/02/2020

  Merhaba lipodem hastayım üst ve alt bacak 2.evre şuan dojtor araştırıyorum ve tabi fiyatta bir an önce yağları aldırmak istiyorum net fiyat muayene sonrası belli olur tabi abi bana ortalama fiyat verebilir misiniz birde iyileşme süresi ne kadar

  Cevap Ver

 • N. G.

  03/03/2020

  Merhaba hocam uzun süredir lipödemi araştırıyordum. Okuduğum yorumlara göre belirtiler bende de var. 22 yaşındayım ve vücudumun bacak bölgesinin kalın olduğunu düşünüyorum , çünkü zayıf biriyim bacak bileklerim kalın bir yapıya sahip ve diz kapağima kadar oyle devam ediyor ve ben fiziksel olarak hiç memnun değilim ne yapmam gerekiyor.

  Cevap Ver

  • Merhaba, tarifinize göre lipödem hastasısınız, ameliyat ile çok iyi ve kalıcı sonuç alabiliyoruz . Yalnız net maliyet için whatsapp 05332966625 ten resim de göndererek ulaşırsanız, size bilgi verebilirim

   Cevap Ver

 • Betül

  06/04/2020

  Merhaba hocam, benim alt ve üst bedenim arasında bir beden fark var. Üst tarafım 36 bedense alt beden için 38 beden kıyafet alıyorum. Bu hep böyleydi. Yaklaşık 4 ay önce antidepresan kullanmaya başladım ve aynı dönemde üö kortizon iğnesi yaptırdım. Hipotroid hastasıyım. Kullandığım eutrox adlı ilacı bulamadığım için levotron kullanmaya başladım. Bunların hepsi aynı döneme denk geldi. Antidepresanın yan etkileri arasında kol bacak şişmesinden bahsediliyor. Bir kaç aydır bacaklarım diz iç yanlarında şişlik oluştu. Ayak bileklerimde de şişlik var bilek kemiğim görünmüyor şu an. Selülit görünümü dizimin iç yanında, alt bacaktada var. Daha önce yoktu bunlar. Lipödem mi ilaç etkisi mi bilmiyorum. Vaser liposuction fiyat bilgisi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap Ver

  • Merhaba antidepresanlar bölgesel şişlik yapmazlar . Şikayetiniz lipödeme bağlı görünüyor . Ameliyat maliyeti kilo ve bölge sayısına bağlı. Whatsapp 05332966625 ten ulaşıp boy ve kilonuzu da bildirirseniz , maliyet belirleriz

   Cevap Ver

 • G. B.

  18/06/2020

  162 boyum ve 90 kiloyum ne kadar diyet yaparsam yapayım kilo veremiyorum ve görünüşümden nefret ediyorum özellikle basen ve bacaklarımdan. Lipödemi ilk defa duydum ve sanırım lipödemi hastasıyım ne yapmam gerek?

  Cevap Ver

  • Merhaba , lipödem aslında eskiden de olan ama tıpta tanı ve tedavisi yeni olan bir hastalık, ben çok fazla uğraşıyorum , tek tedavisi ameliyat ve ehil ellerde yapılırsa sonuçlar çok iyi. Tanı koymanın en iyi yolu muayene. 05332966625 ten randevu için ulaşabilir veya en azından Whatsapp tan resim gönderebilirsiniz ,

   Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.


© 2012 - 2021 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat