Lipödem Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

lipödem-nedir-nasıl-tedavi-edilir-e1548742235594.jpg

Lipödem, ‘ağrılı yağlanma sendromu’ olarak da adlandırılmaktadır. Kalça, uyluk, alt bacaklar ve bazen de kollarda yağ ve sıvı birikmesine bağlı anormal şişliktir. Şişlikler simetriktir, basmakla ağrılıdır, kolay morarır. Ayaklar şiş değildir. Hastaların hemen hemen hepsi kadındır ve genetik geçiş de vardır. Batı toplumlarına % 11-18 oranlarında kadın hastada görüldüğüne dair yayınlar vardır.

Ergenlik civarında ortaya çıkar, diyet ve spor yetersiz kalır, bunlar ancak ameliyat sonrası destek tedavisinde önemlidir. Lipödem ilerleyici bir hastalıktır, son evrelere gelindiğinde bu tabloya lenfödem de eklenir, ameliyat önerilmeyecek hale gelir.

Lipödem tıpta tanısı nispeten yeni konmuş ve tedavisi yeni belirlenmiş bir hastalıktır. Toplumun ve sağlık profesyonellerinin bu hastalık konusundaki farkındalığının az olması nedeniyle, hastalar diyet ve egzersiz önerileriyle zaman kaybedip, giderek artan şiddette yaşam kaliteleri etkilenir.

Diyet veya spor yapmakla vücudun üst bölümleri zayıflar, şekillenir fakat lipödemli bölgeler incelmez. Hasta kilo aldığında tablo daha da ağırlaşır, kilo verdiğinde ise ortaya çıkan orantısız görünüm nedeniyle psikolojik sorunlar ve yaşam konforunda bozulmalar da ortaya çıkar. Tedavisi cerrahidir, ama bu kronik hastalığın kontrolünde ameliyat sonrası diyete dikkat etmek ve düzenli spor yapmak da önemli destekleyicidir.

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Lipödem önecelikle bacakları tutan, kalça, basen, kasık, diz içi, alt bacak, ayak bilekleri ve bazen de kollarda yerleşen, diyet ve spora dirençli bir yağ doku hastalığıdır. Ayaklar ve eller etkilenmez. Erken evrelerde sadece orantısız yağlanma şikayeti vardır, estetik kaygılar ön plandadır. İlerleyen evrelerde lipödemli bölgelerde acıma, ağrı, deride morluklar, ağırlık, eklem sorunları, hareket güçlüğüne bağlı obezite, psikolojik sorunlar,  varis ve lenfödem de tabloya eklenir. Bu evreye ulaşan lipödem, artık hastanın yaşam konforunu ve sağlığını ciddi olarak bozmaya başlamıştır.

Huzursuz eden ağrılar, hareket güçlüğü, kıyafet bulmada güçlük, en yaygın şikayetlerdir. Bacak ağrısı ve şişlikler nedeniyle sıklıkla damar cerrahına başvurulur. Hastalığın sonucu olarak bu vakalarda varis de sık görülür. Hastalığın 4 evresi olduğu öngörülür. Son evrelere doğru, lipödemli dokuda lenfödem de gelişmeye başlar. Aşırı yağlanma sonucu lenfatik yetersizlik lenf dolaşımının bozulmasına, şişliklerin artmasına ve sert kıvamlı hale gelmesine yol açabilmektedir.

Lipödem Neden Olur?

Nedeni kesin olarak bilinmese de, genetik olarak geçtiği anlaşılmıştır, hastalığa ait gen tespit edilmiştir. Hastaların özgeçmişlerini sorgularken sıklıkla anne, kız kardeş, hala babaanne gibi akrabalarında da bulunduğunu öğreniyoruz, hatta hatırı sayılır oranda anne-kız veya kız kardeşler  vakalarım oldu.

Lipödem Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis konabilmesi için hastanın geçmişten itibaren sorgulanması, ve mutlaka bu konu ile özellikle uğraşan plastik cerrahi uzmanına muayene olunması gereklidir. Kesin tanıda ve evre tespitinde fizik muayene çok önemlidir. Teşhis muayene ile konur, nadiren MR tetkik istemek gerekir.

Lipödemli Hastalar için Diyet ve Spor

Lipödem diyete dirençli bir hastalık olarak bilinir.kilo vermek mümkündür, ama lipödemli bölgeler incelmez.Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan yangı giderici ve ödem atıcı diyet planlanabilir.

Alkol alımının şikayetleri artırdığına dair bulgular var. Dizlere ve eklemlere yük bindirmeyen yüzme (ben mutlaka ameliyat sonrasında da öneriyorum), yürüyüş, bisiklet gibi dolaşımı hızlandıran sporlar önerilir.

Lipödem Tedavisi Nasıldır?

Lipödemin medikal tedavisinde, vücutta su tutulmasını azaltan tuz kııstlaması ve dolaşımı artırmak amaçlı egzersiz önerilmektedir. Basınçlı çoraplar hastayı rahatlatır, manuel lenf drenaj masajı ağrıyı hafifletmede etkilidir. Bu önlemler kesin tedavi sağlamaz, hastayı kısmen rahatlatır ve hastalığın seyrini yavaşlatabilir. Etkili tedavi, sorunlu yağ dokusunun liposuction benzeri ameliyatla mümkün olduğu kadar azaltılmasıdır. Ancak lipödemde yağ alınması, normal dokulu bir bireyden yağ alınmasından farklı prensipler içerir.

Klasik liposuction normal yağ dokusu azaltılmasında etkili iken, lipödemli dokulardan azaltma sağlamak için, toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olduğu VASER yardımlı liposuction çok daha doğru bir seçim olmaktadır. Ayrıca, belirli bölgelerden fazlaca miktarda yağ eksiltileceği için, bu teknolojik cihazlar ile aynı seansta derinin de sıkılaştırılması gerekir.

Normal liposuction ile böyle bir fayda sağlanmaz. VASER ile ameliyat sırasında yağlar eritilerek uzaklaştırılır, vücuda istenen kontur verilir ve teorik olarak yağlar eritildiği için emboli riski minimum veya yoktur. Uygulama sırasında kılcal damarlar daha fazla korunabildiği için, daha fazla miktarda yağ azaltılabilir.


VASER Liposuction Ameliyatı – Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

Lipödem Ameliyatının Sonrası Nasıldır?

Ameliyat hastane koşullarına yapılır ve genellikle ertesi gün hasta taburcu edilir, erken hareket tavsiye edilir. Ben kısa aralıklarla ayağa kalkıp yürüme öneriyorum. Ameliyat sonrası giydirilen özel korse, en az 6 hafta süre ile kullanılır, hastalar bu korseler ile oldukça rahat ettiklerini ifade eder.

En erken tavsiye ettiğim spor yüzmedir, gerçekten ödemlerin hızla azalmasında ve dolaşımın artmasında, hızlı iyileşmede rolü çok. Korsenin çıkmasına yakın, belirli bir süre el ile lenfatik drenaj masajı da öneriyorum.

En önemlisi ise, lipödemin kronik bir hastalık olduğu unutulmamalı. Ameliyatın yanı sıra, kilo alımını önleyecek uygun diyetin hep sürdürülmesi, düzenli sporun hayatın bir parçası haline getirilmesi. Bu sayede lipödem hastasının yaşam kalitesi ve estetik görünümü de üst seviyelere ulaşmış olacaktır.

Prof. Dr. Aylin Bilgin KarabulutProf. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

23 Eylül 1963 de İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Üsküdar Kız Lisesi’ni ve 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktayken 2002 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör ünvanını aldı. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Estetik Plastik Cerrahi Derneği, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği üyesidir.


Soru ve Cevaplar

 • Avatar
  Nil l.

  22/02/2019

  Merhaba Hocam lipödem ameliyatı
  fiatı ne kadardır?

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba lipödem farklı evrelerde ve vücudun farklı bölgelerini , kol, alt bacak, üst bacak gibi, tutmuş olabilir . Buna göre ameliyat maliyeti de değişiyor. GSM 05332966625 ten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

   Cevap Ver

 • Avatar
  Sevde D.

  11/04/2019

  Merhaba Sayin hocam,
  benim lipödem hastasi oldugum yeni farkedildi. 2. Evredeyim. Iki sene düzenli spor yaptim (haftada 3 kez). Bu 5 ayda 8 kilo verdim ve 2 sene koruyabildim kilomu. Bir iki kilo alip verdim ama beni rahatsiz etmiyordu. Sporu azaltim. ve gecen sene sonbahardan sonra kizlica kilo almaya basladim. Ben diyete basladikca kilo aldim, Sonuc olarak 7 ayda 16 kilo aldim. Bir aydan beri tam boy ayaklara kadar korse giyiyorum, agrilarim ondan dolayi gecti, fakat görsel olarak cok rahatsiz oluyorum. Istedigim gibi hareket edemiyorum.
  Liposaksen yaptirmak istiyorum.
  Ayni anda birkac bölgeden yag aliniyormu ve max. kac litre aliniyor? Bir bilgi almak istiyorum.
  Beni asiri rahtsiz eden kalcalar ve dizüstü, aslinda tüm üst bacak.
  Fiyat konusuda bi bilgi verebilirseniz sevinirim. Tabiki tam net bir fiyat beklemiyorum.

  Son sorum, ameliyati siz mi yapiyorsunuz? Bir bayan tarafindan ameliyat olmak isterim.

  Sevgi ve Selamlarla

  Cevap Ver

  • Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut

   Merhaba , lipödem oldukça yaygın olmakla birlikte tıpta tanısı yeni konan, teşhiste geç kalınan bir hastalık. Hastaların çoğu sizin gibi sürekli diyetler yapıyor ama ne yazık ki sonuç alamıyor . Ben VASER liposuctiom cihazını da kuşanarak çok sayıda başarılı ameliyat yapıyorum, şu anda tek çare bu ve hastalarım çok memnun. Ameliyatı tabii ki ben yapıyorum, daha önemli bir işim yok, ekibimin tümü de bayan zaten. Maliyet için özelden mail gönderiyorum

   Cevap Ver

 • Avatar
  Tugba a.

  18/06/2019

  Selamlar ben yillardir kilo vermeye çalışıyorum 120 kilodan 5 sene ugrastan sonra 87 ye kadar düştüm bacaklarimda degisiklik olmamasi beni hayata küstürdü.tedavi ve fiyat hakkinda bilgi almak istiyorum lutfen dönüş yaparmisiniz

  Cevap Ver

Merak Ettiklerinizi Sorun

Soyisminiz ve mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar yıldız * ile işaretlenmiştir.


© 2012 - 2019 / Tüm içeriklerin kullanım hakkı saklıdır.

WhatsApp chat